Ředitel Americké obchodní komory Weston Stacey připouští, že část politiků na iniciativu pohlíží s nedůvěrou: „Některé strany se podivují, co to zase CIA kuje za pikle.“
HN: Co vás přimělo k tomu, že jste se rozhodli veřejně vystoupit proti korupci?
Korupce je dnes největší problém, který trápí českou ekonomiku. Situace se zhoršuje a je třeba s tím něco udělat. Jsme toho názoru, že když se politické strany k něčemu nezaváží před volbami, bude velmi těžké je přimět k závazku po volbách. Jsme v situaci, kdy se musíme vypořádat s tím, co je jádrem celého problému, a tím je zákon o veřejných zakázkách. Díky němu mohou některé firmy a sdružení získávat velkou konkurenční výhodu. Bohužel se to dostalo tak daleko, že i politici říkají, že se z toho stal základní zdroj získávání financí politických stran.
HN: Vyprovokoval vaši iniciativu nějaký konkrétní impuls?
Situace, která panuje nyní, mění zaběhlé způsoby, jak se uzavírají obchody. Země přichází o konkurenční výhodu, protože firmy, které získávají veřejné zakázky, sice mohou vyhrát zde, ale v zahraničí nemají šanci. Jejich výhodou je jen to, že v tom umějí chodit, že znají českou byrokracii. A samozřejmě také chceme ukázat, že i mezi byznysmeny jsou slušní lidé, protože lidé nevěří už ani politikům, ani podnikatelům.
HN: S jakým plánem chcete korupci v Česku vymýtit?
Chceme, aby se všechny možné obchodní asociace dohodly na tom, jak je třeba změnit zákony a potom šly za politiky a přiměly je, aby slíbili, že to udělají během prvních tří měsíců nové vlády. Oslovili jsme několik organizací, nejen zahraniční obchodní komory, rádi bychom na tom spolupracovali třeba s Transparency International.
Návrh bude na stole ještě před volbami
HN: Zkuste být konkrétnější.
Vytvořili už jsme skupinu expertů, která připraví novelu zákona o veřejných zakázkách. Rádi bychom v ní měli nejen právníky a byznysmeny, ale také zástupce politických stran. Do 1. května chceme mít návrh zákona hotový.
HN: Už jste politiky oslovili? Jak na to zareagovali?
Některé politické strany nám přislíbily pomoc, některé se podivovaly, co to zase kuje CIA za pikle. Snad je přesvědčíme všechny, protože nechceme, aby se toho chopila třeba jen jedna strana a snažila si to v rámci kampaně přivlastnit.
HN: Jak na vaši iniciativu reagují jiné organizace?
Odezva je zatím dobrá. Čelíme ale jednomu problému, především různé asociace se to snaží moc politizovat. Ptají se, proč to organizují Američané, co za tím ve skutečnosti je. Je za tím CIA? Snaží se takhle Barrack Obama prosazovat svoje zájmy? Jako by si lidé občas hledali záminku k tomu, aby nemuseli nic dělat.
HN: Kdy jste ten projekt vlastně odstartovali?
Na tomto projektu jsme začali pracovat asi před čtvrt rokem, intenzivní přípravy odstartovaly asi před měsícem. O korupci jsme se bavili pořád. Na každém setkání na to přišla řeč.
HN: Co konkrétně chcete změnit?
Je tady řada firem, které získávají veřejné zakázky, aniž by k tomu měly dostatek zkušeností, aniž by měly věrohodnou historii. Jejich skuteční vlastníci jsou navíc většinou neznámí. Pokud se ovšem někdo uchází o veřejné peníze, musí si uvědomit, že neobchoduje s penězi politické strany, ale s penězi daňových poplatníků. A ti mají nárok vědět, kdo bude utrácet jejich peníze.
Druhá věc je, že se až moc často stává, že do veřejné zakázky se přihlásí třeba deset firem, ale nakonec jich je osm nebo devět vyřazeno kvůli technickým nedostatkům. Jak to vnímáme my, vina je hlavně na straně toho, kdo soutěž pořádá, protože to vypadá, že odvedl hodně špatnou práci, když tolik společností nepochopilo zadávací dokumentaci.
A ještě je tu třetí věc: aby města, kraje či státní úřady byly zodpovědné za to, jak nakládají s veřejnými penězi. Není výjimkou, když výsledná cena zakázky je několikanásobně vyšší, než měla být. Za to by přece měl být někdo potrestán. Jenže se to neděje.
V prvé řadě je otevřenost
HN: Věříte, že vás politici vyslyší?
Slýcháme to pořád dokola. Jiří Paroubek řekne do novin, že ODS se zapletla s organizovaným zločinem. Pak přijde Mirek Topolánek a prohlásí do novin, že ČSSD se také zapletla s organizovaným zločinem. Otázkou pak je, co ohrožuje suverenitu státu víc než podezření, že na chodu země se podílí mafie? Vždyť to říkají šéfové obou hlavních stran! Proč se s tím ještě nic neudělalo? Jsou politici vůbec kompetentní to změnit?
HN: Obyčejní lidé už tyhle výpady neberou vážně...
Lidé jsou skeptičtí, protože mezi tím, co politici říkají o korupci, a tím, co proti ni dělají, je hluboká propast. A totéž platí bohužel pro podnikatele. Několik generálních ředitelů si mně stěžovalo, že novináři dali jejich firmy do souvislosti s úplatky. Já jim říkal, že sice mají možná pravdu a jsou v tom nevinně, jenže prostředí v Česku už je tak nastavené, že tady nikdo nevěří byznysmenům a politikům, protože ani jedni ani druzí neudělali nic proti korupci.
HN: Divize obří německé společnosti Siemens vyrábějící vagony odešla loni z Česka, mimo jiné i kvůli tomu, že nedokázala získávat státní zakázky. Chystají se k něčemu podobnému i některé americké firmy?
Už tady je několik společností, které přestaly spolupracovat se státem. Vláda na to má argument, že to přece nevadí, že se najdou jiní. Jenže když nenalákáte co nejvíc uchazečů, pravděpodobně nedostanete nejlepší zboží za nejméně peněz. U těch větších společností jsou příjmy ze státních zakázek zhruba třicet procent. Takže ony se jednoduše přeorientují výhradně na soukromý sektor, kde to po etické stránce funguje dobře.
Americký ekonom: Zkorumpovaná menšina v Česku vítězí nad slušnými - čtěte ZDE
Vláda v boji s korupcí: Nechá prověřit úředníky, kteří rozhodují o zakázkách - čtěte ZDE
Pecinův protikorupční balíček prošel sněmovnou, čekají ho změny - čtěte ZDE
Protikorupční balík, který je ve sněmovně, navrhuje více vládní kontroly. Jak efektivní to bude, bude záležet na tom, jak se to podaří implementovat. Přináší to ale jen nástroje, které v situaci, kdy existuje podezření ze zkorumpovanosti policie a soudů, můžou být použité proti těm, kteří chtějí s úplatky bojovat. Klíčová je transparentnost. V Texasu takový zákon nazvali sluneční – světlo odkrylo všechnu špínu. Otevírání obálek, zasedání hodnotících komisí, struktury firem, to všechno musí být otevřené.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist