Hlavní svědek korupce v Brně, podnikatel Jiří Štopl, prolomil dvoutýdenní mlčení. „Váhal jsem, jestli mám do spolupráce s policií jít – zvlášť když je před volbami. Ale pak jsem si řekl: Proč tam takové lidi mají? Vážně chci, aby mě zastupovali?“ přiblížil Štopl v exkluzivním rozhovoru pro HN svou motivaci.

Až dosud Štopl odbýval všechny otázky stejnou větou: „Nezlobte se, ale nechci mařit práci policie.“ Nyní v HN poprvé poodhaluje pozadí celé kauzy. A říká: „Neuměl jsem si představit, že bych dal někomu úplatek.“

O ten si Štoplovi údajně řekli dnes už bývalý starosta brněnské části Žabovřesky Aleš Kvapil a vlivný muž tamní ODS Radovan Novotný. Nejdřív chtěli za „bezproblémové“ dokončení Štoplova multifunkčního centra čtyři miliony korun. Později byli ochotni „slevit“ až na milion.

Nejsem provokatér, tvrdí Štopl

Štopl v rozhovoru pro HN přiznává, že si nebyl jistý, jestli se má obrátit na policii. Poté však prý převážilo znechucení. „Prostě jsem si uvědomil, že v takovém světě já žít nechci,“ říká. Proto prý s policií spolupracoval a pořídil nahrávky, které u soudu možná oba muže usvědčí.

Lidé z vedení občanských demokratů v Brně Štopla označují za provokatéra, naznačují, že šlo o předem připravenou past. Buď opozicí, nebo znepřáteleným křídlem strany. Jan topl

Starosta Kvapil byl konec konců šestkou na kandidátce do květnových voleb. „Nejsem žádný provokatér,“ hájil se v rozhovoru pro HN Štopl. „Bylo to čistě z mé hlavy, nemám vazby na žádné politiky. Modré, oranžové, červené – nic takového.“

Jedna věc Štoplovo rozhodnutí uspíšila. Dověděl se, že se policie už o Novotného zajímá. Policisté zřejmě Novotného aktivity již delší dobu monitorovali. Už před lety vyšetřovali jednu ze zakázek, na níž měl jako tajemník radnice v Brně-střed vliv.

Štopl nakonec pořídil na schůzkách s Kvapilem a Novotným dvě nahrávky, které mohou být pro policii klíčovým důkazem. Vystudovaný právník, který se už dvacet let živí byznysem, ovšem nechce mluvit o podrobnostech. Potvrzuje jen, že úplatek souvisel s oběma jeho brněnskými projekty.

Tedy nejen s připravovaným Sonocentrem, futuristickou stavbou s koncertním sálem a restaurací za 300 milionů. Ale i se sousední administrativní budovou Platinium, která stojí už čtyři roky. „Víc ale říct nemůžu,“ odmítá Štopl.

Čím mohli starosta Kvapil s Novotným podnikateli hrozit, zatím není jasné. Policie o podrobnostech stále mlčí. Leccos však naznačuje historie projektu.

Ještě v létě mluvil starosta Kvapil o Sonocentru pochvalně, před Vánoci se však najednou při úředním jednání nechal slyšet, že by provoz centra mohl přinést problémy s dopravou. A během ledna pak Štopl dostal nabídku, aby si bezproblémové pokračování projektu koupil.

Kvapilovi s Novotným hrozí až dvanáct let vězení. Pokud se podezření potvrdí, půjde o největší odhalený případ korupce v komunální politice. Policisté odhadují, že vyšetřování může trvat ještě dva tři měsíce.

ctete-v-ctvrtek-530.gif

Ale Kvapil


LÉTO S TOPOLEM JE PRYČ
Aleš Kvapil se v srpnu setkal se svým už bývalým stranickým šéfem Mirkem Topolánkem v rámci akce "Léto s Topolem" v geometrickém středu Brna. Předtím v dubnu si zahrál na kytaru na akci Nebe plné hvězd. Vpravo projekt budovy Sonocentrum, za jejíž povolení měl podle dostupných zpráv chtít čtyřmilionový úplatek. Na mapě dole je vyznačena plocha, kde má Sonocentrum stát.

FOTO A VIZUALIZACE: ČTK

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist