Sněmovní vyšetřovací komise k prorůstání organizovaného zločinu a politiky a k údajným pokusům o skandalizaci poslanců nic nevyřeší a s koncem volebního období současné dolní komory zaniknou. Poslanci dosud nezvolili předsedy obou komisí, bez nich nemohou pracovat.

Komise k údajnému obstarávání kompromitujících materiálů na poslance (tzv. kauza Morava) přitom vznikla už předloni v září. Komisi k policejnímu spisu nazvanému Krakatice sněmovna "oživila" loni v listopadu. Měla se zabývat otázkami kolem spisu, který mimo jiné mapuje aktivity zavražděného podnikatele Františka Mrázka, o němž některá média psala jako o šéfovi českého podsvětí s úzkými vazbami na politiky.

Podle člena komise k prorůstání organizovaného zločinu a politiky Stanislava Křečka (ČSSD) její předseda už zvolen s největší pravděpodobností nebude a k práci se nedostane. "Může za to zablokování činnosti sněmovny," řekl Křeček. Soudí, že komise by už k ničemu pro nedostatek času nedospěla, i kdyby poslanci jejího šéfa zvolili. "Je to škoda, jistě by celá řada zajímavých skutečností vyšla najevo," dodal poslanec.

Komise vznikla z podnětu ČSSD, sociální demokracie stála i u založení druhé komise. Vznikla v souvislosti s případem bývalého poslance ODS Jana Moravy, kterého média přistihla, jak se snaží získat kompromitující informace o některých jiných poslancích.

"Komise už pracovat nezačne, to je zcela evidentní," řekl ČTK její člen Marek Benda (ODS). Stejně jako Křeček si myslí, že ani předsedu této komise sněmovna nezvolí. "I kdyby náhodou zvolen byl, do voleb komise nic nezjistí," soudí Benda. Je přesvědčen o tom, že sociální demokraty případy údajné kompromitace poslanců příliš nezajímaly, komisi prý prosadili, aby upoutali pozornost. "Myslím si to téměř o všech komisích," podotkl Benda.

Komise bez výsledků 

Vyšetřovacích komisí založila sněmovna k různým záležitostem řadu. K ničemu většinou nedospěly. Komise ke kauze exposlance Moravy měla sněmovně předložit výsledky práce už loni v červnu, komise ke Krakatici tak má podle usnesení sněmovny učinit do konce dubna. Předsedy těchto komisí volili poslanci naposledy v únoru, nikdo z kandidátů neuspěl.

Mrázek je označován za někdejšího bosse podsvětí s kontakty na politiky. Podle bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho byl zavražděn kvůli zákulisním tahanicím o potravinářskou firmu Setuza.

Někdejší poslanec Morava sháněl podle reportáže televize Nova a Mladé fronty Dnes kompromitující informace na svého tehdejšího stranického kolegu Vlastimila Tlustého a tehdejší poslankyni Strany zelených Olgu Zubovou. Morava se mimo jiné nechal fotografovat s její dcerou a snímky chtěl podle reportáže použít k zastrašování političky. Morava nakonec na svůj mandát rezignoval.