Prohlášení Arnošta Lustiga

„Je mi líto, že má odpověď v interview pro Hospodářské noviny může vyvolávat dojem, že se připojuji k nespravedlivému napadání Jiřího Paroubka.  Je v mé povaze věci zlehčovat, v novinářském rozhovoru se tato vlastnost nevyplácí. Pokud jde o předsedu ČSSD Jiřího Paroubka, nechtěl bych být zlý jako někteří, ještě lehkomyslnější, novináři. 

Jiří Paroubek je pro mě možným příštím předsedou vlády a dokonce prezidentem republiky. Takovým lidem a jejich funkcím mohu vzdát čest. Můj motiv klást otázky jako pánové Krampol a Kraus byl osobní, nikoliv finanční.“

Sociální demokraté udělají před volbami pro dobré jméno svého předsedy ledacos. Přesvědčil se o tom i spisovatel Arnošt Lustig. V úterním rozhovoru pro HN Lustig vysvětloval, proč se spolupodílel na knize o Jiřím Paroubkovi s titulem Jaký opravdu je?.

„Dali mi honorář a řekli, abych si vymyslel padesát otázek. Má první otázka byla, co by Jiří Paroubek dělal, kdyby se narodil jako Žid... Proč bych to nedělal, já bych se sešel i s Hitlerem, protože by to bylo zajímavé...,“ nechal se slyšet čtyřiaosmdesátiletý autor povídkových sbírek Démanty noci nebo Noc a naděje.

Ve středu ráno už mu kvůli zmínce o Hitlerovi zazvonil telefon. Na druhé straně byl Paroubkův sekretář Martin Vlasta. Naléhal, aby Lustig vydal prohlášení, kde by svá slova vzal zpět.

A skutečně, o pár hodin později přišlo z mediální agentury Ogilvy PR stručné vyjádření, kde mimo jiné stálo: „Je mi líto, že má odpověď v interview pro Hospodářské noviny může vyvolávat dojem, že se připojuji k nespravedlivému napadání Jiřího Paroubka.“

Spisovatel s omluvou souhlasil, protože jeho výrok prý skutečně šéfa socialistů mohl poškodit. „Chtěli po mně, abych byl ještě ostřejší, ale s tím jsem nesouhlasil,“ dodal Lustig.

Když se HN snažily zjistit, zda příkaz donutit literáta k omluvě přišel z Lidového domu nebo přímo od Paroubka, narazily na mlčení. „Já o tom moc nevím,“ řekla mluvčí Kateřina Blechová. „S tím nemám nic společného, pošlete mi to mailem, ať se na to podívám,“ reagoval Petr Dimun, který má v ČSSD na starost marketing.

HN požádaly o vyjádření také Paroubka, kterého Lustigův rozhovor údajně rozlítil, a také jeho spolupracovníka Vlastu. Ovšem ani jeden nezvedl telefon ani neodpověděl na zaslanou SMS zprávu.

U Vlasty se mylně předpokládalo, že u Paroubka skončil, jak se snažili nedávno tvrdit někteří socialisté. Nemilost se měla týkat Vlastovy účasti na podnikatelsko-lobbistického dýchánku finančníků z J&T v Tatrách.

Inkriminovaná pasáž rozhovoru

HN: Překvapilo mě, že kromě Jana Krause a Jiřího Krampola jste se podílel i vy na knize Jiřího Paroubka Jaký opravdu je? Myslel jsem, že od té doby, kdy jste přestal být členem KSČ, se politice vyhýbáte.

Dali mi honorář a řekli, abych si vymyslel padesát otázek. Má první otázka byla, co by Jiří Paroubek dělal, kdyby se narodil jako Žid... Proč bych to nedělal, já bych se sešel i s Hitlerem, protože by to bylo zajímavé... Dejme tomu, že nejsem úplně příkladný člověk a vás pošlou, abyste se mnou udělal rozhovor. Stáváte se tedy tím i vy člověkem ne úplně příkladným? 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist