Středočeský hejtman a poslanec David Rath (ČSSD) neuspěl ve svém sporu s vydavatelstvím Ringier kvůli karikatuře, která politika zpodobnila v týdeníku Reflex jako Adolfa Hitlera. Pražský městský soud ve čtvrtek rozhodl, že se mu vydavatelství nemusí omlouvat.

Rozhodnutí není pravomocné, obě strany sporu se mohou odvolat. Rath tak zřejmě učiní.

Soudce Tomáš Novosad své rozhodnutí odůvodnil tím, že karikatura nebyla natolik neslušná, aby nebyla přípustná. Navíc podle něj měla minimální reálný základ v Rathových výrocích v Lidových novinách (LN).

Hejtman v rozhovoru v LN hovořil o receptech nacismu na řešení hospodářské krize. Rath podal žalobu také kvůli článku Reflexu Arbeit macht Rath, který je parafrází hesla Arbeit macht Frei (Práce osvobozuje) umísťovaného nacisty nad brány koncentračních táborů.

Hejtman jako diktátor 

Rath požadoval omluvu za karikaturu a článek, které loni v únoru zveřejnil časopis Reflex. Na titulní stránce ho zpodobnil jako nacistického diktátora Adolfy Hitlera. Časopis se omluvit nehodlal, jednalo se prý o vyhraněný názor, který reagoval na hejtmanovo chování. 

Hejtman časopis zažaloval také za článek Arbeit macht Rath, který je parafrází hesla Arbeit macht Frei (Práce osvobozuje) umísťovaného nacisty nad brány koncentračních táborů. V textu prý Reflex použil nepravdivé citace místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha.

Podle časopisu se však jednalo o vyhraněný názor, který reagoval na hejtmanovo chování. Šéfredaktor Reflexu Pavel Šafr u soudu řekl, že karikatura je komentářem, který podléhá ústavní ochraně. O Rathových totalitních praktikách a mocenském uplatňování prý navíc svědčí rozsáhlé čistky provedené ve Středočeském kraji, a proto ho časopis zpodobnil jako kombinaci Hitlera a komika Charlieho Chaplina. 

Hejtman požadoval po vydavatelství omluvu, finanční částku ne. Rath označil karikaturu v Reflexu za nechutný útok, který nemá ve světě obdoby. Dříve uvedl, že článek urazil jeho osobně, jeho rodinu, která z jedné části zahynula v koncentračních táborech, a další oběti nacismu. Rozhovor v LN byl podle něj dezinterpretován a těm, kterých se to dotklo, se omluvil.


 

Rath na obálce Relfexu jako Hitler

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist