Odboráři ve čtvrtek jasně definovali podmínky, po jejichž splnění by zrušili plánovanou pondělní stávku v dopravě. Chtějí, aby návrh na nižší zdanění zaměstnaneckých výhod podala vláda. Sněmovna by o něm podle nich měla rozhodnout ve zrychleném řízení. Předloha, kterou hodlá sociální demokracie přidat dnes při jednání sněmovny k vládní novele zákona o veřejných zakázkách, problém nevyřeší, řekl po jednání odborů se zástupci ČSSD předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.

Zástupci odborů zdůraznili, že jim sliby nestačí, potřebují záruky. "Exekutiva se chová, jako by problém neexistoval," podotkl šéf Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík. Řešení má podle něho v rukou premiér Jan Fischer. Z vyjádření odborářů vyplynulo, že návrh na jednoduchou změnu zákona o dani z přidané hodnoty by kabinet musel dát do sněmovny dnes, nebo v pátek.

"Já myslím, že pokud bude toto jediný možný technický způsob řešení, že pan premiér proti tomu nebude mít žádné námitky a patrně vládu svolá, protože nemáme zájem, aby probíhaly nějaké stávky v této době," řekl České televizi ministr financí Eduard Janota. Podle Janoty jde ze strany odborů o nedorozumění, protože kabinet už dříve přislíbil vstřícnost k řešení tohoto problému.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek připustil, že poslanecká iniciativa nemusí vést vzhledem legislativnímu procesu k výsledku. Není údajně jisté, zda by předloha byla přijata do květnových voleb, v opačném případě by spadla pod stůl. Paroubek prý bude dnes o věci s Fischerem mluvit. Také Paroubek tvrdí, že vládní iniciativa by byla nejlepší cestou. Sociální demokraty údajně pasivní přístup kabinetu překvapuje.

"Spolupráce odborů a ČSSD budí vážné podezření, že jde o stávku politickou a součást předvolebního boje," řekl ve čtvrtek šéf poslanců ODS Petr Tluchoř. "Počítáme za nemravné, kdy ČSSD obětuje sociální smír za předvolební zájmy," dodal.

Daň z tržní ceny

Oboráři chtějí v pondělí zastavit dopravu, protože jim vadí vyšší zdanění zaměstnaneckých výhod, například režijních jízdenek, které od 1. ledna zavedla novela zákona o dani z přidané hodnoty. Odbory kritizují to, že se daň nově bude vypočítávat z tržní ceny, a nikoli z nižší zaměstnanecké.

Nejhlasitěji protestují železničáři, kterým by nová pravidla zdražila režijní jízdné. Kromě jízdenek jde také o stravenky nebo firemní ubytovny. 

Přílepek soud před lety zrušil

Ve čtvrtek by měli poslanci projednávat novelu zákona o veřejných zakázkách ve druhém čtení, kdy se přednášejí pozměňovací návrhy, ale o zákonu se ještě nehlasuje. ČSSD se rozhodla, že právě tento zákon využije pro změnu daně z přidané hodnoty a vyhoví tak odborářům. ODS to ale ve středu kritizovala, podle ní by šlo o přílepek k nesouvisejícímu zákonu. 

Za přílepek je obecně považována novela, která s původní předlohou nemá společného vůbec nic nebo jen velmi málo. Proti této praxi zasáhl Ústavní soud již v roce 2007. Kvůli nestandardnímu způsobu přijetí zrušil část zákona, která umožňovala odškodnit klienty tří zkrachovalých bank. Nezabýval se přitom správností odškodnění, ale tím, že ho parlament schválil v podobě přílepku k věcně nesouvisející novele zákona o zrušení Fondu národního majetku.