Letošek by ale kvůli pokračující finanční krizi mohl být složitější. Těch, kteří onemocní nějakou onkologickou chorobou, totiž každoročně asi o pět procent přibývá. Zdravotní pojišťovny přitom na pojistném kvůli nezaměstnanosti vybírají méně než v předchozích letech.
Onkologická léčba stojí české zdravotnictví každý rok několik desítek miliard korun. "Letos je finanční krize a tak víme, že zdravotní pojišťovny nebudou moci na onkologickou léčbu dávat více peněz," řekl předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.
Podle něj se však s největšími pojišťovnami podařilo vyjednat, že těm nejhůře postiženým pacientům bude léčba hrazena ve stejném rozsahu jako v roce 2009. Onkologové nechtějí péči snižovat ani u pacientů s lehčím průběhem nemoci. Podle Vorlíčka by se však mělo více dbát na prevenci a také pečlivěji kontrolovat využití peněz.
"Většina lidí přichází k lékaři pozdě, tedy ve chvíli, kdy už rakovinu nedokážeme vyléčit, ale pouze pacientovi prodloužit život," posteskl si Vorlíček.
Čeští vědci pokročili v boji s rakovinou - čtěte ZDE
Muže ohrožuje rakovina podstatně víc než ženy. Mohou si za to sami - čtěte ZDE
Podle Vorlíčka bude nemocných v příštích letech ještě přibývat. Léčba je totiž stále dostupnější a úspěšnější a česká populace stárne. Podle něj se však léčba rakoviny do 10 až 15 let dostane "za hranici ufinancovatelnosti".
Nejvíce lidí podle onkologů trpí nádorem tlustého střeva. V tom Česko vede světový žebříček. Dalším častým nádorovým onemocněním je rakovina prsu u žen, i když tady se s rostoucí prevencí daří nemoc často zastihnout v nižším stádiu.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist