Pražský magistrát zadával další zakázky spojené s Opencard i v době, kdy byl projekt pozastaven. Vyplývá to z údajů, které město zveřejnilo na středečním jednání komise pro tuto spornou kartu. Například zakázka, která má převést magistrátní zaměstnanecké karty na Opencard, byla zadána loni v listopadu, tedy v době, kdy magistrát dostal výsledky prvního auditu.

Magistrát na jednání argumentoval tím, že zakázka nemá přímou souvislost s Opencard a nezadával ji odbor informatiky.

Zakázku podle náměstka primátora Milana Richtera (ODS) vyhlásil odbor hospodářské správy, který je přímo podřízen řediteli magistrátu. V řízení bez uveřejnění pak byla vybrána firma Eltes, která nabídla cenu 10 milionů korun.

Firma Eltes přitom už v březnu loňského roku pro město za 833 tisíc korun vypracovala návrh na využití karty jako zaměstnaneckého průkazu. Stejná firma tedy nejprve převedení zaměstnaneckých karet navrhla a pak získala zakázku i na realizaci svého návrhu.

Richter, který projekt převzal 1. února, uvažuje, že zakázku zruší. Kvůli uzavřené smlouvě to ale asi nebude tak jednoduché.

Čtyři tendry

Kromě tohoto výběrového řízení vypsal podle serveru Zakázky pod lupou magistrátní odbor informatiky v listopadu loňského roku další tři tendry celkem asi za 3,7 milionu korun. Ve všech případech šlo o zakázky malého rozsahu, kdy hodnota nepřesahuje dva miliony korun a kdy město může oslovit jen několik dodavatelů a z nich vybrat.

Jedna ze zakázek se rovněž týkala převedení zaměstnaneckých karet na Opencard a její předpokládaná hodnota je 1,47 milionu korun. Vítězem se stala firma Flux. Další tendr se týkal právních služeb a jeho předpokládaná hodnota je 1,26 milionu korun. Třetím výběrovým řízením bylo zajištění služeb tiskového mluvčího, který by měl zároveň jednat s budoucími partnery projektu. Zakázku v předpokládané hodnotě jeden milion korun získal dosavadní mluvčí Martin Opatrný.

S firmou Haguess se nikdo z magistrátu nesetkal

Na středečním zasedání komise také zaznělo, že město s firmou Haguess, která je hlavním dodavatelem projektu a s kterou má město nevýhodné smlouvy, jedná prostřednictvím právníků. Ani náměstek Rudolf Blažek (ODS) dříve zodpovědný za projekt, ani nyní Richter se prý se zástupci Haguess nikdy nesetkali.

Město navíc už několik týdnů tvrdí, že se s firmou Haguess dohodlo na změně nevýhodných licenčních podmínek. Podle účastníka středečního jednání ale předběžnou dohodu za město podepsal bývalý ředitel odboru informatiky Václav Kraus, který v polovině ledna opustil magistrát, a za Haguess ředitel Petr Stránský, který prý nemá pravomoc za firmu rozhodovat.

"Dokud smlouvu neuvidím podepsanou, nevěřím tomu," řekl ČTK zastupitel Karel Březina (ČSSD), který se jednání účastnil.

Podobná karta v Evropě neexistuje

Magistrát rovněž na jednání prezentoval srovnání Opencard s jinými projekty ve srovnatelných světových metropolích.

"Ukázalo se, že ani Vídeň nebo Berlín takové karty nepoužívají. Jediným městem v Evropě, kde taková karta funguje, je Londýn, ale tam to neprovozuje město. Prostě karta, kterou by město dotovalo ze svého, ve srovnatelném městě v Evropě v současnosti není," poznamenala zastupitelka a členka komise Petra Kolínská (SZ).