Počasí v Česku i nadále trápí především řidiče a železničáře. Na severu Moravy nešla přes den stovkám domácností elektřina.

Hluboké zavěje dnes také zapříčinily, že se k muži, který v nich na Opavsku uvízl, nedostali včas záchranáři. Řidič v autě zkolaboval a záchranáři se k němu dostávali hodinu. "Na místo se pokoušely dojet tři sanitky. Pacient nakonec zemřel," řekl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Muži se lidé pokoušeli poskytnout první pomoc. Z vozu se jim ale muže nepodařilo vytáhnout. "Pod vedením operátorky záchranné služby začali pacienta, u něhož došlo k selhání základních životních funkcí, resuscitovat na sklopeném sedadle přímo v automobilu," řekl záchranář. Ještě před příjezdem terénní sanitky pacient zemřel.

Smrtelné následky měla havárie na dálnici D1 u Nového Jičína, kde při střetu nákladního auta s osobním zahynuly dvě ženy. Na Frýdecku-Místecku havarovala sanitka, v níž zemřela jedna pacientka, další dvě jsou těžce zraněné.

Velké problémy se sněhem hlásily i z hraničního přechodu v Náchodě. Ve směru do Polska lyl celý den kvůli sněhové kalamitě uzavřen. Čekající kamiony vytvořily čtyřicetikilometrovou kolonu z Náchoda až k Hradci Králové. Za přechodem na polské straně průjezd blokovalo několik zapadlých kamionů.

Na některých tratích stále nejezdí vlaky

Kvůli sněžení a silnému větru museli dnes dopoledne železničáři uzavřít 23 úseků tratí. Některé se v průběhu dne podařilo zprovoznit, k 15:00 se ale ještě nedalo jezdit po 14 z nich. Několik úseků navíc muselo být uzavřeno kvůli srážce vlaku a auta. "Hlavní trasy jsou však sjízdné," informovala mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Na odstraňování navátého sněhu pracují zaměstnanci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). U většiny neprůjezdných úseků se podařilo zajistit náhradní autobusovou dopravu.

Neprůjezdné jsou podle ČD nadále trasy: Opočno pod Orlickými horami - Dobruška, Rakovník - Kralovice u Rakovníka, Svojšín - Bor, Poběžovice - Staňkov, Bělá nad Radbuzou - Bor (v úseku Bor - Tachov byl provoz již obnoven), Jevíčko - Chornice, Suchdol nad Odrou - Fulnek, Krnov - Jindřichov ve Slezsku, Hanušovice - Staré Město pod Sněžníkem, Javorník ve Slezsku - Lipová Lázně, Valašské Meziříčí - Holešov, Rýmařov - Valšov, Kravaře ve Slezsku - Chuchelná a Frenštát pod Radhoštěm - Veřovice.

Česko přivítá únor v bílém, navíc se příští týden vrátí silnější mrazy - čtěte ZDE

Mráz lámal rekordy. Sokolovsko hlásí 30,9 stupňů pod nulou - čtěte ZDE 

Stovky domácností v Moravskoslezském a Olomouckém kraji byly také bez elektřiny. Hlavní příčinou výpadků energie byly nebo někde ještě jsou spadlé stromy na vedení, ale také silný vítr se sněžením. Většině domácností již energetici dodávky proudu obnovili. Mnohé obce a města v Česku také kvůli sněhu vyhlásily kalamitní stav.