S členstvím Česka v Evropské unii jsou spokojeny téměř dvě třetiny lidí. Sounáležitost s Evropou pociťuje 73 procent Čechů, skoro tři pětiny lidí si ale myslí, že ČR nehraje v EU aktivní roli a při rozhodování na evropské úrovni není schopna uplatnit svá stanoviska. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM.

Průzkum zaznamenal, že spokojenost Čechů s členstvím ve společenství evropských států byla od roku 2004 značně proměnlivá. K hranici 50 procent klesla zejména v dobách sporů o přijetí původní euroústavy i následující reformní Lisabonské smlouvy. Naopak před rokem, na začátku českého předsednictví EU, stoupla spokojenost Čechů až k 70 procentům.

V době, kdy Česko předsedalo zemím Evropské unie, se také zvýšil počet lidí, kteří tvrdili, že země dokáže aktivně zasahovat do rozhodování na evropské úrovni. V lednu minulého roku si to myslela bezmála polovina obyvatel. Rok po začátku předsednictví se počet kladných odpovědí snížil na 42 procent, tedy prakticky na stejnou úroveň jako před rokem 2009, uvedl STEM.
Téměř tři čtvrtiny lidí cítí sounáležitost s Evropou. Jednoznačný souhlas vyjádřila celá čtvrtina dotázaných. Podle STEM se pocit sounáležitosti utvrdil především díky českému předsednictví.

Vztah k Evropské unii významně souvisí s politickým přesvědčením dotázaných. Zatímco voliči pravice dávají nejčastěji najevo souhlas s členstvím v EU, stoupenci levicových stran se k otázkám evropské integrace staví spíš odmítavě nebo rezervovaně.

Průzkumu společnosti STEM, který se uskutečnil v době od 2. do 11. ledna, se zúčastnilo 1297 lidí.