Aktuálně je systém emisních povolenek nastaven tak, aby k drastickému navyšování cen nedošlo, říká někdejší zpravodaj ČTK a bývalý zaměstnanec Evropské komise Karel Barták. Pojistky jsou platné do roku 2030, později by mohlo dojít k nárůstu cen. „U benzinu o nějaké dvě až čtyři koruny, u nafty kolem čtyř korun a třípokojového bytu na vytápění asi o 2500 korun ročně,“ předpovídá.
Schválení něčeho „z nepozornosti“, jak o tom mluvil předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda, je podle Bartáka důsledkem toho, jak je v České republice (ale i některých dalších státech) celý systém nastaven.
„V Bruselu máme skutečně aparát – to je několik set lidí, kteří do hloubky znají všechny návrhy zákonů a směrnice nařízení, které jsou na stole. Oni ale čekají na to, až dostanou z Prahy mandát a vyjednávací pozice. A pokud ty pozice nemají, tak v podstatě nemohou nic dělat.“
V Česku se pak najednou probudíme v okamžiku, kdy už je v podstatě pět minut po dvanácté a začneme všechny přesvědčovat, že to nechceme, konstatuje.
Podle hosta Matyáše Zrna jsme si za uplynulých dvacet let zkrátka nezvykli, že některé zákony nevznikají u nás v Poslanecké sněmovně, ale někde jinde. „Jestliže dnes říkáme, že bychom rádi tu směrnici (z balíčku Fit for 55) neměli, tak ono to v podstatě nejde. A bylo by dobře lidem říct, že to nejde.“
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist