Blogy
Viktor Hollmann
Opencard v Soulu
 
Pražský magistrát už začíná porovnávat všechny tří audity, které prověřovaly projekt Opencard. Vychází tak najevo, že jednotlivé kontroly jinak vyčíslují například celkové náklady na Opencard, odlišně se vyjadřují také k přidělování veřejných zakázek.

Primátor Pavel Bém (ODS) v tom ale nevidí problém. Metropole má podle něj teď díky prověrkám o Opencard takové informace, jaké o jiných projektech nemá. Bém to řekl poté, co radní projednali výsledky druhé a třetí prověrky.

Zadalo si je město a kontrolní výbor pražského zastupitelstva poté, co byly zveřejněny závěry prvního hloubkového auditu. Ten tvrdil, že stav projektu neodpovídá jeho nákladům. Prahu údajně do poloviny roku 2009 stál 888 milionů korun, příjmy ale byly nulové.

 

"Chybovali jsme pouze na začátku " 

První audit, který byl zveřejněn už loni, tvrdil, že některé zakázky byly vypsány v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Úředníci je totiž rozdělili na několik zakázek malého rozsahu. Auditoři byli přesvědčeni, že cílem operace bylo zadání služeb předem vybraným firmám.

Třetí prověrka, kterou si zadal kontrolní výbor zastupitelstva, ale uvádí, že "magistrát postupoval dle pravidel pro zadávání veřejných zakázek upravených zákonem o zadávání veřejných zakázek".

Původní prověrka vyčíslila náklady na projekt opencard do poloviny roku 2009 na 888 milionů korun. Druhý posudek, který zadal ředitel magistrátu Martin Trnka, ale vyčíslil náklady zhruba o 150 milionů korun nižší.

Podle Trnky se však prověrky shodují v tom, že nedostatky projektu byly především v jeho počátcích a že smlouva, kterou má město s hlavním dodavatelem, firmou Haguess, je nevýhodná.

Karta opencard slouží obyvatelům Prahy především jako tramvajenka a průkazka do knihovny. Podle Bémova nejnovějšího vyjádření zatím náklady projektu činí 720 až 730 milionů korun, dříve se mluvilo téměř o 900 milionech.

Příjmy z projektu jsou pro Prahu zatím nulové. Zkoumaly jej už tři audity a zabývá se jím také policie - pražská opoziční zastupitelka Jana Ryšlinková totiž podala v souvislosti s opencard trestní oznámení na neznámé pachatele kvůli podezření ze spáchání sedmi trestných činů.