Opencard

Náklady, které dala Praha na marketing a nejrůznější služby spojené s opencard, stály tolik, kolik celý provoz a zavedení podobné karty v Plzni. Jde o zhruba 240 milionů korun. Plzeňská karta přitom poskytuje více služeb než opencard.

Václav Kraus byl tři roky ředitelem odboru informačních technologií pražského magistrátu. Za dobu jeho éry se rozvíjel ambiciózní projekt karty Opencard. Magistrát do projektu nalil 888 milionů korun a karta nevydělala ani korunu. Kraus je podle auditu jedním z hlavních viníků. Projekt měl na starosti jeho odbor. V úterý Kraus rezignoval.

HN: Proč jste se rozhodl rezignovat?

Podal jsem klasickou výpověď. Dal jsem ji, protože jsem otrávený ze své stávající práce. Odcházím do soukromé sféry, do oblasti informačních technologií. Dostal jsem dvě nabídky, jednu jsem přijal. Z podobného prostředí jsem na magistrát přišel. Působení tam byla moje první a možná poslední zkušenost se státní správou.

HN: Tlačil na váš odchod primátor Bém? Sám říkal, že pokud byste sám neodešel, řešil by to „jiným způsobem, možná tvrdším“.

Primátor Bém na mě netlačil. Nebudu to dál komentovat.

HN: V současné době jsou k dispozici už dva audity na Opencard, byť v tom druhém ještě nejsou vypořádány připomínky. Připouštíte svůj díl viny, nebo se budete bránit?

S předběžnými závěry druhého auditu, který byl zaměřený spíše na technologie, souhlasím. Se závěry toho prvního nesouhlasím. Můj odbor k tomu vypracoval připomínky, ale auditoři k tomu nepřihlíželi. Město se rozhodlo, že kartu bude dávat zdarma, pak nemůže generovat zisk. V tom je Praha jediná na světě. Nesouhlasím také s tím, že jsme zadávali zakázky bez výběrových řízení nebo že jsme pražským radním nepodávali včas informace o projektu.

HN: V auditu jste označen za jednoho z hlavních viníků neúspěchu Opencard. Dotýká se vás to?

Zastupitelka Jana Ryšlinková už kvůli kauze podala trestní oznámení. Zvažujete podobný krok? Nejsem politik. Nepotřebuju se nijak zviditelňovat.

HN: Audit také zmiňuje vašeho předchůdce v křesle šéfa odboru Ivana Seyčka, který stál u zrodu projektu. Jaká byla podle vás jeho role v Opencard?

V té době jsem byl v Americe, takže jsem u zrodu projektu nebyl. Nicméně největší pochybení bylo právě na začátku. Smlouvy podepsané v roce 2006 jsou nevýhodné a absolutně nestandardní. Dodavatel prodal městu software a ve smlouvě bylo, že s ním nemůže nakládat nikdo jiný než zase jen on – firma Haguess. Navíc ty smlouvy byly skoro nevypověditelné. Z Haguessem jsme nyní jednali o narovnání těch vztahů a máme na stole předběžnou dohodu. Nic nebrání tomu, aby se ty podmínky oboustranně změnily.

HN: Co je potřeba k tomu, aby Opencard začala plně fungovat a nebyla jen drahou tramvajenkou?

Je nutné, aby se změnily smlouvy s dodavatelem, bez toho se nedá dál pracovat a přidávat kartě nové funkce. Bude důležitá i spolupráce s bankami, až začne Opencard sloužit jako elektronická peněženka. Loni na jaře jsme oslovili 23 bank a 17 projevilo zájem. Pak se ale zastavil přísun prostředků do Opencard, začal audit a spolupráce s bankami se zastavila.

HN: Jste jedinou obětí Opencard. Myslíte, že by měly na magistrátu následovat další personální kroky?

Proč myslíte, že jsem obětí?

HN: První audit vás zmiňuje jako jednoho z hlavních viníků...

Uvádí mě jako viníka chyb v době, kdy jsem na magistrátu ani nepracoval. A tuto mou výhradu auditoři nevzali v potaz.

HN: Myslíte, že jste jediný, kdo má nést cejch neúspěchu Opencard?

Já necítím, že bych nesl nějaký cejch. Nepykám za projekt Opencard.

HN: Takže Opencard nehraje roli v tom, že odcházíte?

Roli to v tom hraje. Práce na magistrátu není o IT. Je i o politice a já politiku neumím dělat.

Téma věnované Opencard najdete ve středečních Hospodářských novinách.

ctete-v-sredu-530.gif