Objasňování loňského dubnového žhářského útoku na romskou rodinu ve Vítkově, při kterém utrpěla velmi vážné popáleniny dvouletá Natálka, končí. Čtyři obvinění pravicoví extremisté se od konce minulého týdne se seznamují se spisem a s výsledky vyšetřování. ČTK to v pondělí potvrdila dozorující státní zástupkyně Brigita Bilíková.

"Na seznámení s výsledky vyšetřovaní mají obvinění týden. Pak budou moci vznést své připomínky, a popřípadě žádat o doplnění důkazů. Zvážíme to a pak uvidíme. Pokud vše půjde dobře, někdy v únoru by byla podána obžaloba," doplnila žalobkyně.

Policie z pokusu o vraždu a poškozování cizí věci obvinila jednoho z aktivních moravskoslezských pravicových extremistů Jaromíra Lukeše z Opavy a Václava Cojocaru. Obvinění si vyslechli i Ivo Müller a David Vaculík z Horního Benešova na Bruntálsku. Všichni obvinění patří k příznivcům krajní pravice a hrozí jim 12 až 15 let vězení, případně i výjimečný trest.

Spolupracoval jen jeden

Tři obvinění nějakým způsobem projevili nad činem lítost. Jeden napadené rodině poslal omluvný dopis, další hovoří o tom, že by nejraději vzal čas zpět. Ale jen jeden během vyšetřování spolupracoval a vypovídal. "U něj se to dá pokládat za projev jisté lítosti. U ostatních je složité se k tomu vyjádřit," řekla Bilíková.
Žháři na domek romské rodiny z Vítkova zaútočili v noci na 19. dubna. Do budovy vhodili tři zápalné láhve naplněné benzinem. Následný požár dům zcela zničil. Z devítičlenné spící rodiny utrpěli popáleniny tři lidé - Anna Siváková, Petr Kudrik a nejvážnější jejich tehdy dvouletá dcera Natálka. Dívka byla popálena na 80 procentech těla a teprve počátkem loňského prosince opustila nemocnici.

Natálku čekají další operace

Dnes měla Natálka podstoupit další z řady operací. Lékaři jí chtěli narovnat prsty na ruce, které se nepřirozeně kroutí. "Bohužel zákrok musel být odložen. Natálka má rýmu a kašle. Nemohli by jí uspat," vysvětlila ČTK matka holčičky Anna Siváková.

Natálka utrpěla při požáru popáleniny na 80 procentech těla. Na 60 procentech byla kůže v celé tloušťce spálená a jednalo se o popáleniny třetího stupně. Právě na tyto plochy lékaři museli transplantovat kůži. Na 20 procentech těla měla popáleniny druhého stupně. Třikrát během léčby museli lékaři bojovat s rozsáhlou sepsí, kdy byl stav dítěte velmi kritický. Otravy se jim podařilo překonat silnými antibiotiky.

"Po lékařské stránce byla léčba velmi náročná. Tak malé dítě s tak rozsáhlým zraněním u nás v republice ještě nepřežilo," řekl ČTK zástupce primářky ostravského popáleninového centra Michal Kadlčík.