Je to malý zázrak, tak popisují lékaři ostravské fakultní nemocnice léčení zdravotního stavu malé Natálky, která před čtyřmi měsíci utrpěla při žhářském útoku popáleniny na 80 procentech těla.

"Je při vědomí, dýchá spontánně, je schopna oční komunikace a samostatně přijímá potravu," uvedl v pondělí na tiskové konferenci ředitel nemocnice Svatopluk Němeček.

Natálka už prodělala několik plastických operací, při kterých ji doktoři postupně zakrývají popálená místa umělou a vlastní kůží. "Zhruba 30 procent je již zatransplantovaných, dalších 30 procent zbývá. Její stav je stabilizovaný, ale život ohrožující komplikace mohou kdykoli nastat," dodala primářka popáleninového centra Zdenka Crkvenjaš. Podle ní čeká holčičku minimálně pět dalších operací.

Průběh léčení nebyl bezproblémový, několikrát bojovala Natálka o holý život. "Narazili jsme během léčby na několik komplikací. Třikrát se Natálka dostala na hranici přežití, kdy byla zcela závislá na přístrojích," konstatoval Michal Hladík, přednosta klinika dětského lékařství FN Ostrava.

"Před deseti lety by takový pacient neměl naději na přežití," řekla Crkvenjaš. Nyní děvčátko čekají další operace a rehabilitace. Zhruba před týdnem byla probuzena z umělého spánku a přeložena na jednotku intenzivní péče.

Dosavadní zdravotnická péče stála podle Němečka zhruba pět milionů korun. "Další léčba se předpokládá v řádu několika měsíců či let a bude stát také v řádu několika milionů korun," odhadl ředitel nemocnice. Podle něj zatím veškeré náklady hradí pojišťovna.

Policie obvinila čtveřici útočníků

Policie v souvislosti s dubnovým žhářským útokem na romskou rodinu ve Vítkově na Opavsku obvinila z pokusu o vraždu čtyři muže kolem 25 let. Byla na ně uvalena vazba. Celkem zadržela 12 osob - devět mužů a tři ženy. Zbylí byli propuštěni. Jde o největší úder policie proti příznivcům extremistického hnutí, řekl novinářům v Ostravě náměstek ředitele kriminální policie severomoravské policie Dalimil Sypták.  

Neznámí žháři na domek devítičlenné romské rodiny zaútočili v noci na 19. dubna. Do domu vhodili tři zápalné láhve s benzinem. Při následném požáru byli tři lidé zraněni. Nejvážněji dvouletá Natálka, která je stále v péči popáleninového centra ostravské fakultní nemocnice.

Děvčátko utrpělo popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla. I když po třech měsících začalo samo dýchat, jeho stav je nadále velmi vážný. Vyhořelý dům byl zbourán, rodina stále hledá nové bydlení.