Plzeňský krajský úřad zahájil správní řízení s pražským magistrátem kvůli opravám Karlova mostu. Ve čtvrtek o tom informovala Česká televize (ČT). O případných sankcích měla původně rozhodovat pražská radnice, která je investorem oprav. Ministerstvo kultury ale v zájmu nezávislosti předalo případ do Plzně, uvedla ČT.

"Na základě shromážděných podkladů bylo řízení zahájeno dnes. Pražskému magistrátu hrozí pokuta až čtyři miliony korun," řekla mluvčí plzeňského krajského úřadu Petra Jarošová.

Práce na stavbě kritizovala zejména památková inspekce ministerstva kultury. Ta shledala nedostatky v dokumentaci stavby i v samotných restaurátorských postupech. Údajně bylo nahrazeno více kamenných bloků, než doporučil průzkum. Inspektorům se nelíbil ani způsob, jakým byly opracovávány kameny v zábradlí mostu. Práce na mostě tak prý výrazně narušily autenticitu této národní kulturní památky.

Majitel památky, město Praha, kritiku na jednu stranu odmítá, zároveň ale odbor kultury a památkové péče pražského magistrátu ve svém rozhodnutí uvedl, že město Karlův most při rekonstrukci dostatečně nechrání před poškozením a znehodnocením.
Památkový odbor magistrátu nakonec městu, tedy sám sobě, udělil pokutu ve výši 54.000 korun. A to za údajně formální chyby v dokumentaci, tedy chybějící nový stavebně-historický průzkum. O dalších případných sankcích měla původně znovu rozhodovat pražská radnice. Ministerstvo kultury ale podle ČT naprosto výjimečně předalo kauzu do Plzně. "Jedním z těch motivů je skutečnost, že by v tomto pražském případě ten správní delikt projednávalo město prakticky samo se sebou," řekl mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar.