Firmy, které požadují po státu vrácení sociálního pojistného za první pololetí roku 2007, zatím nemusí podávat dodatečné daňové přiznání. "K případné povinnosti podat dodatečné daňové přiznání budou v případě potřeby jednotlivé daňové subjekty finančními úřady včas vyzvány," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

O vydání stanoviska, zda jsou firmy povinny podat dodatečné daňové přiznání, požádala počátkem ledna ministerstvo financí Komora daňových poradců.

Vlnu žádostí o vrácení zaplaceného sociálního pojištění vyvolalo rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem. Firma Ježek software poukázala na to, že v zákoně upravujícím od ledna do června 2007 výběr sociálního pojištění chyběla věta o vyměřovacím základu, ze kterého se pojištění vypočítává.

Ve hře už je 15 miliard

Ve sporu se státem o pojistné, které firma odmítla platit, soud rozhodl v její prospěch. Rozhodnutí má ještě přezkoumat Nejvyšší správní soud.

"Zjistí-li poplatník skutečnost, která vede k tomu, že by měl mít vyšší daňovou povinnost, tak je do konce následujícího měsíce povinen podat dodatečné daňové přiznání," uvedl před časem prezident komory Jiří Nekovář.

Podání žádosti podle poradců takovou skutečností být může, ale nemusí. Jsou přesvědčeni, že by firmy měly dodatečné daňové přiznání až poté, co by o jejich případném nároku na vrácení peněz rozhodl soud.

Podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) požádaly do poloviny ledna firmy a obce o vrácení téměř 15 miliard korun; počet žadatelů přesáhl 5700. Generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška odhadl, že plátci pojištění by mohli po státu požadovat celkem více než 120 miliard korun.


Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka počátkem ledna prohlásil, že žadatelé s požadavkem o vrácení pojistného nemusí spěchat. Promlčecí lhůta totiž podle něj vyprší teprve na konci roku 2012.

Požádal proto firmy, aby hromadným podáváním žádostí o vrácení peněz nezahltily ČSSZ a neznemožnily jí vykonávat běžnou činnost. Odložit případné žádosti na pozdější dobu žadatelům doporučili i zástupci zaměstnavatelských svazů a daňových poradců.

Šimerka navíc zdůraznil, že ani v případě prohry u Nejvyššího správního soudu nebude ČSSZ žadatelům vracet peníze. Každý jednotlivý případ proto podle něj bude muset rozhodnout soud.