Jednotlivá ministerstva nebudou smět v letošním roce použít pět procent výdajů a jedno procento peněz určených na platy svých zaměstnanců, rozhodla na pondělním zasedání vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Jan Fischer.

Kabinet se tak snaží udržet schválený schodek státního rozpočtu na 163 miliardách korun. Ten totiž ohrožují změny, které prosadili poslanci levice na poslední schůzi na konci roku.

"V úhrnu toto opatření přinese 5,8 miliardy korun, kterými jsme se zavázali sanovat minimálně čtyři miliardy korun, které vyplývají ze změn přijatých sněmovnou," uvedl premiér.

Vázání, nikoli blokace 

Jednotlivá ministerstva nebudou moci letos bez souhlasu vlády využít pět procent plánovaných výdajů. Výjimkou je ministerstvo obrany a ministerstvo zemědělství, kterým peníze sebrali již poslanci při schvalování rozpočtu. Naopak všechna ministerstva nebudou moci zatím disponovat s jedním procentem výdajů na platy.

"Nejde o blokaci, ale vázání prostředků. Do 20. května má ministr financí informovat, jak se vyvíjí veřejné finance a ekonomika. Následně vláda rozhodne, zda bude v podvázání výdajů pokračovat, nebo toto opatření dále platit nebude," uvedl premiér.

Rozpočet na letošní rok počítá s příjmy zhruba 1,022 bilionu a výdaji 1,185 bilionu korun. Vláda ho sestavila se schodkem zhruba 163 miliard korun, což představovalo podíl 5,3 procenta na HDP.

Poslanci levice ovšem při schvalování rozpočtu vládou předložený návrh změnili. Přes nesouhlas kabinetu prosadili miliardy korun navíc na sociální služby, platy státních zaměstnanců a na dorovnání přímých plateb zemědělcům.

Další návrhy, které by zatížily státní finance, jsou na programu lednového jednání sněmovny. ČSSD se na lednové schůzi sněmovny pokusí například prosadit, aby byla nemocenská vyplácena i v prvních třech dnech, aby byla mateřská dorovnána na loňskou úroveň a také takzvaný 13. důchod. Největší šanci má mateřská, kterou kromě levice podporují i lidovci.