Premiér Jan Fischer v pátek ukončil sérii schůzek s lídry parlamentních stran, na kterých chtěl politiky přesvědčit, aby nepřicházeli s návrhy prohlubujícími schodek státního rozpočtu. Výsledky setkání, či jak on sám říkal "zastavení", nemohly statistika v čele vlády překvapit. Všechny politické strany jen zopakovaly své avizované postoje ke čtveřici sociálních návrhů, které koncem ledna projedná parlament ve druhém čtení. Naději na přijetí má zřejmě pouze vrácení výše mateřského příspěvku na loňskou úroveň.

Významnější než schůzky s předsedy stran tak pro Fischera v tomto ohledu zřejmě bylo setkání s prezidentem Václavem Klausem, který prohlásil, že nepřipojí svůj podpis pod žádný zákon, který bude zvyšovat schodek státního rozpočtu. Lidovci, kteří překládají návrh na navýšení mateřské, ihned reagovali prohlášením, že se ve sněmovně pokusí prezidentské veto přehlasovat.

Ekonomové ocenili schůzky jako snahu o komunikaci, obávají se ale toho, že kvůli blížícím se volbám se žádná potřebná reforma veřejných financí neuskuteční.

Analýza situace, návrhy řešení a konzultace s politiky jsou ze strany premiéra velmi rozumným krokem, řekl ČTK analytik Patria Finance David Marek. Nicméně je to podle něj patrně maximum možného ze strany úřednického kabinetu. Úspěch ve volbách je prý příliš silným lákadlem na to, aby některé stranické aparáty nepodlehly svodům populistických slibů, myslí si.

ČSSD navrhla ve sněmovně zrušení zdravotnických poplatků, obnovu proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci a vyplacení 13. důchodů. Kromě toho podporuje lidovecký návrh na zvýšení mateřské na loňskou úroveň. Všechny předlohy už ve sněmovně prošly prvním čtením.

 

Mateřská výměnou za zdanění hazardu

Podle názoru vlády a jejího předsedy by přijetí těchto návrhů znamenalo prohloubení schodku rozpočtu přibližně o 15 miliard korun. Návrhy stran, například ČSSD, že by stát mohl na svém provozu ještě ušetřit desítky miliard, se Fischerovi nezdají po uskutečněných škrtech realistické. Odmítá také návrhy směřující ke zvýšení příjmů rozpočtu, které předpokládají změnu zákona. Šlo by podle něho o příjmy, které se mohou projevit až v daleké budoucnosti.

Jen návrh na zvýšení mateřské zpět na úroveň loňského roku by stál letos státní kasu asi 1,5 miliardy korun. Lidovci navrhují získat potřebné peníze zdaněním hazardních her. Premiér Fischer po schůzce s předsedou KDU-ČSL Cyrilem Svobodou ale zdůraznil, že takový návrh zatím nebyl schválen, a tak vláda s těmito penězi prostě nemůže počítat. Připustil ale, že na návrh zelených ministr financí Eduard Janota prohledá možnosti úspor ve výši nákladů na změnu v mateřské. Nevidí ale velkou šanci, sýpky jsou už podle jeho slov vymeteny.

Sociální demokraté chtějí přinést balíček změn v hospodaření státu, který podle nich může přinést až desítky miliard. Šetřit by podle ČSSD měly úřady například tím, že budou nakupovat společně, tedy ve větším množství se slevou. Stát by měl podle nich například také přehodnotit, jak zachází s energiemi, a začít zveřejňovat výběrová řízení a všechny nabídky na internetu.

Druhým tématem schůzek se stal připravovaný vládní protikorupční balíček. Na ochotě boje proti korupci se shodli všichni návštěvníci Strakovy akademie, liší se ale v cestách. Návrh vlády připravený ministrem vnitra Martinem Pecinou odmítají občanští demokraté.

Fischer si přeje, aby legislativní část balíčku byla přinejmenším podrobena debatě v klíčových sněmovních výborech. Prvním čtením by mohla projít i bez přispění nejsilnější parlamentní strany.

I po schůzkách s lídry parlamentních stran ale stále platí premisa, kterou premiér úřednické vlády neopomíná novinářům připomínat: jeho vláda nemá v parlamentu ani jednoho vlastního poslance.