Desítky centimetrů nového sněhu, který napadl minulý týden, začíná kvůli teplotám jen slabě pod bodem mrazu těžknout. Hasiči preventivně srážejí rampouchy z okapů, správci budov odhazují sníh ze střech. Nově se k preventivním opatřením přidaly Lesy ČR, kvůli hrozbě padajících stromů zakázaly vstup do některých oblastí.

"Aktuálně je tento stav vyhlášen ve správních obvodech následujících obcí: Holice v Čechách, Pardubice, Vysoké Mýto, Kostelec nad Orlicí," napsal státní úřad v tiskové zprávě.

Sněhem obtěžkaný strom spadl v pátek v noci přes silnici I/56 mezi Hlučínem a Ludgeřovicemi, 11 hodin byl proto uzavřen jeden z tahů mezi Ostravou a Opavou. Hasiči komunikaci během dopoledne zprovoznili, dalších osm nakloněných stromů pokáceli.

O víkendu zranil v městských lesích u Hradce Králové padající vršek borovice třiapadesátiletou lyžařku. Pro zraněnou ženu nemohla kvůli závějím přijet sanitka. Do nemocnice, kde ji čekala operace páteře a zlomené nohy, jí pomohli dva běžkaři a osmispřeží severských psů.  

Víkend přinese sníh a vítr

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude v sobotu zataženo, pouze na horách ojediněle skoro jasno. Nejvyšší denní teploty by se měly pohybovat v rozmezí od minus čtyř stupňů Celsia do nuly. Ojediněle se připravte na slabé sněžení nebo mrznoucí mrholení, varují meteorologové.

V sobotu odpoledne a večer začne na Českomoravské vrchovině, na jižní Moravě a na severních horách zesilovat vítr, varuje ČHMÚ, místy může foukat až rychlostí s nárazy 50 až 75 km/h. Mohou se proto tvořit sněhové jazyky a na horách také závěje.

Nyní leží na většině České republiky sníh z minulého víkendu. V nížinách je sněhová vrstva vysoká 11 až 25 centimetrů, na Pardubicku a Českomoravské vrchovině pak mezi 30 a 40 centimetry. Horské oblasti hlásí až 60 centimetrů přírodního sněhu, od minulého víkendu se však výška sněhové pokrývky snížila zhruba o pět centimetrů.

Také ve druhé polovině víkendu by mělo být zataženo, od západu se budou postupně rozšiřovat sněhové nebo smíšené srážky. Teploty by měly kolísat kolem bodu mrazu, v noci klesnou k minus sedmi stupňům.

Výhled na následující týden slibuje stejný ráz počasí - mělo by být převážně zataženo se sněžením. Teploty se budou pohybovat kolem minus tří stupňů, o víkendu se ještě nepatrně ochladí.