Ministr vnitra Martin Pecina navrhuje ve svém protikorupčním balíčku novinku: korunního svědka, který by usvědčil úplatkáře, ale sám nedostal trest. "Kdyby prošlo jen to, tak jsem spokojený," tvrdí.

Skromná očekávání jsou určitě na místě. Když Pecina souhrn několika protikorupčních opatření v prosinci představoval, nebyl si jistý, zda projde. "Bojím se, že můžeme narazit. Může to být problematické. Přesto to musíme zkusit," zhodnotil své šance na prosazení balíku do praxe šéf resortu vnitra.

Kabinet balíček schválil na začátku ledna, nyní jsou na tahu poslanci. Pecina již dříve uvedl, že se ho bude snažit prosadit ve zrychleném čtení. Od zákonodárců očekává vášnivou debatu. 

HN: Už dnes může pachatel spolupracující s policií dostat nižší trest. Tak proč ještě korunního svědka?

Představte si, že jste členem gangu a rozhodnete se všechny podkopnout. Jenže oni dostanou osm let a vy čtyři. Takhle budete od začátku korunním svědkem a budete v pozici, že když všechny usvědčíte, vydáte, co jste si trestnou činností opatřil, tak nedostanete žádný trest.

HN: Navrhujete tajného protikorupčního agenta. Co bude vlastně moci dělat a co už ne?

Příklady jsou ošidné. Jasná hranice je tam, že dnes se agent nemůže trestné činnosti sám účastnit, protože by byl sám trestán. Dosud prostě nemůže fakticky uplácet.

HN: Jenže nesmí provokovat. Proto se ptáme, kde je ta hranice.

Nemůžu říct, co se určitě nesmí a co se určitě může. Policie si případ nějak vyloží, ale státní zástupce řekne: Ne, takhle ne, to už je za hranou. A potom soudce bude rozhodovat, jestli to bylo správně.

HN: Mohla by ho policie nasazovat jen na velké úplatky, nebo třeba i na přidělování bytů někde na radnici?

Musí jít o významné věci. Mohou to být ale i byty, jestli to dělá organizovaná skupina.

HN: Vláda chce, aby členy komisí u velkých tendrů prověřoval bezpečnostní úřad. Jak hluboko by šel?

Když já jsem vstupoval do funkce náměstka ministra průmyslu, nechal jsem se prověřit. Napsal jsem na NBÚ, že mám barák ve Skalici, auto na leasing a tolik a tolik na účtech. Za pět roků jsem si prověrku ověřoval a napsal to znovu. Určitě když někdo dostane úplatek 100 tisíc, tak se na to nepřijde. Kdo milion, tak možná těžko. Na vilu v Toskánsku se ale přijde.

HN: Zrovna ta se dá skrýt lehce.

Ono to není samospasitelné. Ale příště už ten člověk nebude moci říct, že peníze zdědil po babičce a měl je doma v krabici od bot.

HN: Jste pro omezení lobbingu? Jako šéf antimonopolního úřadu jste se potkal na benzince s podnikatelem Andrejem Babišem...

S Babišem jsem se musel setkat, protože měl u nás spoustu věcí. Kdo pozná, jestli Babiš lobbuje anebo si stěžuje na moje úředníky, že jim jeho případ trvá moc dlouho? Já jsem v případě zákona o lobbingu hlasoval proti, i proto šel návrh z vlády se záporným stanoviskem. Můj názor je, že regulace je neúčinná a vymyslet pravidla je skoro nemožné.

Anketa
Podaří se politikům do pěti let výrazně omezit korupci v Česku?
90 %
10 %
Anketa je uzavřena.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist