V České republice panuje pocit korupce politických stran. Boj proti korupci je zde navíc považován za neúčinný. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila organizace Transparency International. Do jejího žebříčku bylo pojato 26 zemí čtyř kontinentů. V průzkumu odpovídalo 2742 manažerů hodnocených zemí.
Ve stupni vnímání zkorumpovanosti politických stran obsadila Česká republika třetí nejhorší pozici za Nigerií a Mexikem. Na stupnici, v níž nula znamenala nulovou korupci a pětka korupci nejvyšší, dostala známku 4,3, zatímco Nigerie 4,6 a Mexiko 4,5.
Průměr všech 26 zemí byl 3,8. Nejlépe se v tomto ohledu dívají na politické strany své země v Singapuru, který dosáhl indexu 1,5. Za velmi zkorumpované jsou v České republice považovány také parlament a policie, které dostaly shodně známku 3,9.
Korupce v Česku je nejnižší za devět let
Korupce ve zdravotnictví: Lékaři si za předepsání "správných" léků užívali v Egyptě
Postup vlády proti korupci považovalo v České republice 48 procent dotázaných manažerů na velmi neúčinný a 39 procent za neúčinný. Kritičtěji se na tuto stránku činnosti své vlády dívají jen na Filipínách, v Pákistánu a v Argentině. Naopak v Singapuru označilo 72 procent dotázaných manažerů boj vlády proti korupci za velmi účinný.
Českou republiku Transparency International na jiném místě jmenuje mezi osmnácti státy, kde bylo v boji proti korupci dosaženo jen slabého nebo žádného pokroku. Do této kategorie zařadili i Slovensko.
Firmy uplácí i v zahraničí
Organizace zveřejnila rovněž žebříček 22 exportérských zemí podle tendence jejich firem uplácet v zahraničí. V něm není Česká republika zahrnuta, ale čeští manažeři byli jakožto dovozci na problém dotazováni.Z průzkumu vyšly nejlépe Belgie a Kanada, které na žebříčku nula (nejhorší) až deset (nejlepší), získaly známku 8,8. Těsně za nimi skončily s 8,7 Nizozemsko a Švýcarsko. Na opačném konci tabulky skončilo s indexem 5,9 Rusko, Čína dostala 6,5, Mexiko 6,6 a Indie 6,8.
Podniky z těchto čtyř zemí se také nejčastěji dopouštějí všech tří způsobů korupce, které organizace ve svém materiálu bere v úvahu - korupce vysokých politických činitelů nebo politických stran, korupce oficiálních činitelů na střední úrovni s cílem "urychlit věci" a využívání osobních nebo rodinných kontaktů s cílem získat veřejné zakázky.
Organizace označila výsledky tohoto průzkumu za projev nedostatečného úsilí vlád exportérských zemí přimět své firmy k tomu, aby postupovaly podle mezinárodních protikorupčních úmluv. Zároveň vyzvala vlády i soukromý sektor, aby zvýšily úsilí o vymýcení korupce.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist