Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) podle serveru Týden.cz ve středu dopoledne znovu zatýká příznivce krajní pravice. Podle informací citovaného on-line deníku policisté zadrželi několik lidí v Praze a Brně, podle serveru iDnes.cz se zasahuje i v Prostějově.

Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták tuto informaci odmítl potvrdit, ČTK pouze řekl, že útvar právě provádí "několik realizací". Hanták doplnil, že o akci nemůže poskytovat žádné informace až do jejího skončení. Ve středu prý jeho útvar rozhodně nic neprozradí.

Šéf místní organizace Dělnické strany ve Vlašimi Jiří Bárta ČTK řekl, že má zatím potvrzeno, že se zásah týká dvou lidí. "Co mám zatím informace, tak se vše váže k Dělnické straně," uvedl Bárta. O vládním návrhu na zrušení Dělnické strany v současnosti rozhoduje Nejvyšší správní soud.

Podle serveru Novinky.cz policisté hledají neonacistické symboly, které podezřelí údajně propagovali a prodávali. Zásah nemá souvislost s hudebními koncerty a podobnými akcemi, napsal server.

Podle médií byly mimo jiné zadrženy i známé postavy ultrapravicové scény Milan Hroch a Richard Lang. Odborníci na pravicový extremismus oba spojují s neonacistickým Národním odporem. Hroch je zároveň na webu DS uveden jako předseda krajské organizace strany na Vysočině. Jeho jméno zaznělo i při jednání NSS, když se vláda snažila prokázat, že se volební kandidáti DS účastnili veřejných akcí, koncertů a pochodů neonacistických uskupení v Česku i zahraničí.

Podle serveru Aktuálně.cz mohla být důvodem zadržení loňská akce stoupenců ultrapravice v Jihlavě. K pochodu Jihlavou se loni v červnu sjelo asi 150 příznivců krajní pravice, ihned po jeho začátku ale úředníci akci rozpustili. Podle Ondřeje Cakla z občanského sdružení Tolerance a občanská společnost, které dlouhodobě sleduje ultrapravicovou scénu, v minulosti pořádali akce v Jihlavě právě Lang s Hrochem.

Razie již v říjnu 

Rozsáhlý zásah proti přívržencům krajní pravice provedl útvar loni v říjnu, kdy při řadě domovních prohlídek na různých místech České republiky zadržel 24 lidí. Celkem 18 z nich poté obvinil z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.

Někteří ze zadržených přitom byli původně podezřelí z přípravy teroristického útoku na území Česka. Měli plánovat útoky na vysoce postavené osoby, elektrárny nebo jiné budovy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist