Policie zveřejnila podrobnější informace k středečním zásahům, které směřovaly proti přívržencům krajní pravice. Po domovních prohlídkách obvinili detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) celkem 18 lidí z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. U některých z nich se našly plynové zbraně, náboje nebo střelný prach.

Dva z obviněných lidí, muž a žena, jsou ve vazbě. Počet obviněných i rozsah obvinění nemusí být podle policie konečný, řekl ředitel útvaru Robert Šlachta s tím, že je to vůbec poprvé, kdy policisté podezírali stoupence krajní pravice z přípravy teroristického útoku.

Mezi jejich možné cíle podle dřívějšího podezření detektivů mohly patřit strategické objekty, jako elektrárny nebo podniky. Nakonec kvůli tomu obviněni nebyli. Šlechta nevyloučil, že se tak v budoucnu nestane, ukáže to podle něho další šetření.

Naše zásahy byly ojedinělé 

Středeční zásah, při kterém policisté zadrželi celkem 24 lidí, se podle Šlachty týkal tří různých trestních věcí. "Je to ojedinělé. Nikdy nebyl realizována tři trestná řízení v jeden den," dodal mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták, podle kterého policisté završili tento týden mnohaměsíční práci.

V prvním případě policie zadržela v Táboře, Praze, Dobříši a dalších několika městech 12 osob, které mají údajně vazbu na ultrapravicovou organizaci White justice. Ta je podle poznatků ÚOOZ propojena s Národním odporem a jejím cílem je šířit ultrapravicovou ideologii násilnou formou. Z těchto 12 osob policie obvinila deset lidí, stíhá je na svobodě. Šlachta po prezentaci důkazního videa s bojovým výcvikem extrémistů přiznal po otázce jednoho z novinářů, že někteří radikálové  mají armádní výcvik.

"Nejde o politickou objednávku"

Ve druhém případě s názvem Lota zadrželi policisté na Kladně a v Praze šest lidí, dva z nich poté obvinili kvůli tomu, že údajně rozšiřovali materiály propagující Národní odpor. Mezi zadrženými měli být i členky české ženské organizace Resistance Women Unity.

Oba pak putovali do vazby. Předseda Dělnické strany (DS) Tomáš Vandas uvedl, že jedním z nich je pražský volební lídr DS Patrik Vondrák. Podle Vandase je jeho obvinění z podpory a propagace "něčeho, co neexistuje", tedy Národního odporu, absurdní. Odborníci na pravicový extremismus čtyřiadvacetiletého Vondráka spojují právě s Národním odporem.

Obviněná žena, která skončila ve vazbě, je zase spjatá s RWU, jejíž zástupkyně pravidelně vystupují se svými projevy na shromážděních pravicových radikálů. Šlachta dnes RWU označil za ženskou odnož Národního odporu. Žena je podle policie podezřelá i z toho, že se minimálně v jednom případě podílela na zajištění koncertu takzvané white power music.

Třetí případ  s názvem Power 3 se týká šesti lidí, kteří se údajně podíleli na přípravě 14 koncertů White power music. Také tuto šestici stíhají policisté na svobodě.

Jejich případ souvisí s kauzou, v rámci níž si již dříve vyslechlo obvinění deset lidí. Jsou podezřelí z toho, že od loňského dubna zorganizovali koncerty s vědomím, že účinkující i diváci na nich šíří myšlenky neonacismu, rasismu, xenofobie a že se na nich propaguje hnutí Národní odpor. Písňové texty údajně oslavovaly třetí říši, antisemitismus nebo "čistotu rasy".

Ředitel útvaru také odmítl spekulace o politickém zadání razií. "Považujeme také za matení veřejnosti, že jsme až při prohlídkách hledali důkazy," řekl Šlachta.