Pražský magistrát vyzval předsedu ODS Mirka Topolánka, aby buď předložil důkazy o tom, že do projektu Opencard zasahovaly soukromé osoby, nebo aby se podobných výroků zdržel.

Ředitel magistrátu Martin Trnka se tak ohradil proti nedělnímu Topolánkovu tvrzení, že projekt je záležitostí přítele primátora Pavla Béma (ODS) Romana Janouška a advokáta s vazbami na ČSSD Miroslava Jansty.

"Bez double 'jan' se (v Praze) nic nehne, poškozuje to ODS, podle mého nespravedlivě," uvedl v České televizi předseda ODS v narážce na Janouška a Janstu. Mezi Topolánkem a pražským primátorem Bémem jsou napjaté vztahy, Bém Topolánka často kritizoval a neúspěšně proti němu kandidoval na předminulém kongresu ODS do čela strany.

"Přínos je nezpochybnitelný" 

Projekt Opencard zatím neplní očekávání, stál 888 milionů korun a nepřinesl ani korunu. Odhalil to audit projektu. Město si poté zadalo ještě jednu prověrku, kompletní závěry by měly být v lednu. Kvůli Opencard podala trestní oznámení na neznámého pachatele nezávislá zastupitelka Jana Ryšlinková.

"Opencard je zastupitelstvem hlavního města řádně schváleným projektem, jehož přínos pro Pražany je nezpochybnitelný," konstatoval ředitel magistrátu. Podle něj nedostatky, na které audit upozornil, město odstraňuje.


"Pokud má pan předseda Topolánek jakýkoli důkaz, že by soukromé osoby zasahovaly do realizace projektu, poškozovaly ho nebo se na něm obohacovaly, prosíme ho, aby je předložil magistrátu, případně orgánům činným v trestním řízení," uvedl Trnka. V opačném případě by se měl lídr ODS takových tvrzení zdržet, podle Trnky totiž mohou nepodložená obvinění budoucnost projektu poškodit.

Proti tvrzení Mirka Topolánka se ohradil také Jansta. "S kauzou opencard nemám vůbec nic společného, nerozhodoval jsem o realizaci tohoto projektu, ani jsem nemohl, neboť nejsem členem žádného orgánu hlavního města Prahy, a ani jinak jsem se na procesu realizace tohoto projektu nepodílel," sdělil Jansta v prohlášení. Advokát také konstatoval, že nemá žádné společné podnikatelské aktivity s Janouškem, jak tvrdí Topolánek.

Kauza Opencard má zatím jednu oběť, na místo šéfa magistrátního odboru informatiky rezignoval k polovině ledna Václav Kraus. Z magistrátu odejde úplně. Kraus se ale proti auditu ohradil a poukazoval na to, že v počátcích projektu, kdy se údajné chyby staly, na magistrátu vůbec nepracoval.

Opencard bude pokračovat. Město chce změnit smlouvy s dodavatelem a přinést další služby.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist