V Česku stále silně mrzne, na některých místech klesla rtuť teploměru pod 20 stupňů Celsia, na Horské Kvildě meteorologové naměřili dokonce minus 24,1 stupňů. V Liberci padl teplotní rekord z roku 1940, v Jizerských horách byl překonán rekord z roku 1963.

Kruté mrazy a sněžení citelně postihly i zbytek Evropy. Turecko zasáhla vichřice, která připravila o život šest lidí. V Polsku již hlásí osm umrzlých. Problémy s mrazem má společnost Eurostar, která na celou sobotu musela přerušit vlakový provoz v tunelu pod kanálem La Manche. Mrazy a vydatné sněžení zasáhly i Itálii.

Česko: velké mrazy zatím nepolevují

Především na severu země a v horských oblastech nejsou výjimkou teploty klesající až pod minus 20 stupňů. Extrémně nízké teploty naměřili meteorologové nejen na Horské Kvildě, ale také na Jizerce, kde bylo minus 23 stupňů, v Černé v Pošumaví klesla rtuť teploměru na minus 20,4 stupně Celsia. Na Desné Souši v Jizerských horách zaznamenala meteorologická stanice minus 19 stupňů, dosavadní rekord pro tento den byl minus 17,6 stupně z roku 1963.

Mrazivé počasí vládne i ve městech. Nejstudeněji bylo v sobotu v Liberci, kde teploměry ukázaly jen 19,5 stupně. Devětašedesát let starý rekord pro tento den byl překonán o 2,5 stupně.

V Praze se nejnižší teploty pohybovaly kolem minus deseti až minus 13 stupňů. V pražském Klementinu, které má nejdelší řadu meteorologických měření v zemi, je rekord pro tento den z roku 1788, kdy teplota klesla na minus 22,8 stupně.

Polsko: osm mrtvých a přerušená doprava

V Polsku od poloviny týdne, kdy zemi zasáhlo mrazivé počasí, umrzlo osm lidí. Jenom ve čtvrtek si zima vyžádala nejméně pět lidských životů.

Ve Vratislavi byla v noci na sobotu po šestnáctihodinové přestávce obnovena železniční doprava. Ta byla přerušena kvůli mrazům, které tu poškodily železniční most postavený ještě před druhou světovou válkou. Teprve poté, co byla jeho konstrukce posílena, mohly vlaky zase jezdit.

O víkendu se má v Polsku ještě ochladit, na východě by rtuť teploměru mohla klesnout v noci až ke 20 stupňům pod nulou.

Itálie: v Toskánsku napadlo až 50 cm sněhu

Také Itálii sevřely mrazy a sněžení zasáhlo dokonce i střed Apeninského poloostrova. Na severu mají vlaky, včetně vysokorychlostních, zpoždění. Silnice tu jsou sjízdné pouze se řetězy.

V sobotu ráno muselo být uzavřeno letiště v Benátkách, stejně jako letiště v Florencii. V Toskánsku napadlo v některých oblastech v pátek až 50 centimetrů sněhu. Sněhové přívaly zasáhly kraje Lombardie, Piemont, Emilia-Romagna a Ligurie, ale také Abruzzy. V Janově například sníh a náledí ztěžuje chůzi pěším, v Modeně úřady kvůli sněhu v pátek zrušily vyučování.

Eurotunel: kvůli mrazům vlaky nejezdí

Kvůli mrazivému počasí se v noci na sobotu v tunelu pod kanálem La Manche porouchaly čtyři vlaky. Doprava na trati, která spojuje Paříž s Londýnem, je až do neděle přerušena. Na 2000 lidí strávilo noc v tunelu zablokováno ve vlacích. Návrat k normálnímu provozu se předpokládá až v pondělí.

Turecko: vichry a déšť si vyžádaly šest obětí na životech

V Turecku si nepřízeň počasí vyžádala šest obětí na životě. V obci Yukariyagcilar v provincii Balikesir na západě země srazil v pátek večer vichr minaret zrovna ve chvíli, kdy se do mešity lidé přicházeli modlit. Čtyři osoby pohřbily jeho trosky.

Ve městě Menamen v provincii Izmir zahynul pastýř, na něhož srazilo tornádo strážní budku. Muž, který byl v ní, utrpěl zranění. Další muž přišel o život ve městě Antakya v provincii Hatay. Sesunula se na něho zeď, kterou podemlely vydatné deště. V tomto městě jsou přerušeny dodávky elektřiny a vody a desítky domů jsou zaplaveny.

Oteplovat se začne až v pondělí

Ani v neděli se ještě z ledového sevření nedostaneme. Panovat budou podobné teploty, opět bude kolem minus 13 stupňů. Občas by mohlo sněžit. Předpovědi počasí varují před tvorbou sněhových jazyků, na horách si musí řidiči dát pozor na závěje. Od začátku týdne se podle Českého hydrometeorologického ústavu začne oteplovat.