Lidovci představili soubor opatření, která by podle nich mohla ušetřit až 27 miliard korun ze státního rozpočtu. Navrhují, aby vláda zrušila tendr na odstranění ekologických zakázek, snížila odměny manažerů ve státních a polostátních firmách a stanovila referenční ceny pro výstavbu jednoho kilometru dálnice.

Kabinet Jana Fischera by podle předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody také měl podpořit lidovecký návrh na zdanění hazardu, který leží ve sněmovně. Šéf lidovců představil návrhy na tiskové konferenci s názvem Vánoční dárek pro ministra financí Eduarda Janotu.

Podle Svobody bude muset stát platit vítězi ekologického tendru až sedm miliard korun ročně bez ohledu na hospodářskou situaci. Tato položka prý zatím není uvedena v rozpočtu na rok 2010. Pokud ale bude smlouva s vítěznou firmou podepsána během roku, automaticky se zvýší státní výdaje, řekl šéf lidovců. Zrušením tendru by se podle něj tyto prostředky ušetřily.

Svoboda zdůraznil, že vláda ekologický tendr do konce dovést nemusí. "Neexistuje žádný právní závazek odstranit staré ekologické zátěže. To teprve vzniká na základě rozhodnutí České inspekce životního prostředí v jednotlivých případech," prohlásil.

KDU-ČSL dále požaduje, aby vláda stanovila referenční cenu na jeden kilometr dálnice jako zadávací podmínku pro výběrová řízení. Tak by se snížila cena dálnic, které se v ČR podle lidovců staví o 60 procent dráž než v západoevropských zemích. Celkovou úsporu po přijetí tohoto opatření KDU-ČSL vyčíslila na 15 miliard korun.

Další miliarda by se podle lidovců dala ušetřit, pokud by ministerstvo financí snížilo odměny manažerů ve státních a polostátních firmách a omezilo jejich motivační programy a zlaté padáky. Téměř čtyřmiliardový dodatečný příjem rozpočtu očekává KDU-ČSL v případě schválení svého návrhu na zdanění hazardu.

Svoboda naopak odmítl možnost, že by se lidovci vzdali svého návrhu na zachování výše mateřské na letošní úrovni. Návrh, který zřejmě má ve sněmovně velkou šanci na schválení, by znamenal zvýšení státních výdajů a vláda s ním nesouhlasí.

Šéf lidovců ale zopakoval, že KDU-ČSL nepodpoří návrhy ČSSD a KSČM na třinácté důchody, zrušení poplatků ve zdravotnictví či na proplácení prvních tří dnů nemocenské.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist