Státní rozpočet pro příští rok je hlavním tématem středečního jednání Poslanecké sněmovny. Po úvodním slovu premiéra Jana Fischera a ministra financí Eduarda Janoty se od rána u mikrofonu střídají jednotliví poslanci v rámci obecné rozpravy k návrhu. O rozpočtu se bude hlasovat až v odpoledních hodinách.
Zejména levice navrhuje řadu přesunů mezi kapitolami. Podle ODS by ale způsobily další zvyšování už tak kritického schodku rozpočtu a strana hrozí, že v případě jejich schválení, rozpočet nepodpoří.
S většinou navrhovaných změn nesouhlasí ani premiér a ministr Janota. Podle šéfa státní kasy by to vedlo ke zvýšení plánovaného deficitu z 5,3 procenta na 5,6 procenta hrubého domácího produktu.
Poslanci sice nemohou hýbat s příjmy, výdaji a se schodkem rozpočtu, peníze na změny ale částečně berou ze zákonem daných výdajů, třeba z důchodů nebo nemocenské. Peníze by na tyto účely chyběly a schodek by rostl.
Návrhy za 12,3 miliardy
V závěrečném čtení zákona o rozpočtu, které mají poslanci před sebou, se bude rozhodovat jak o jednotlivých přesunech mezi kapitolami, tak o celém rozpočtu. Poslanci ČSSD navrhují například zvýšit přímé platby zemědělcům o 1,5 miliardy korun, zvýšit rozpočet sociálních služeb o 3,8 miliard korun a zachovat mzdy státních zaměstnanců na současné úrovni, což si vyžádá sedm miliard. Peníze by se měly brát ze Státního fondu dopravní infrastruktury či z rozpočtu armády.
Vláda podporuje pouze navýšení rozpočtu sociálních služeb, předseda vlády to zopakoval ve své úvodní řeči. Přesto mají šanci na schválení i další změny, například přímé platby zemědělcům podporuje ČSSD, KSČM a KDU-ČSL, zmrazení platů státních zaměstnanců zase ČSSD, KSČM a zelení.
Komunisté před začátkem schůze uvedli, že v závěrečném hlasování nepodpoří státní rozpočet pro příští rok. Pro navržené rozpočtové změny poslanci KSČM ruku zvednou. Paroubek poslancům přislíbil, že ČSSD návrh rozpočtu po úpravách podpoří. Neuvedl, zda je přijetí změn podmínkou. Pravicové strany ODS a TOP 09 podpoří zřejmě jen původní verzi rozpočtu, tj. bez změn prosazovaných levicí.
Co zaznělo v Poslanecké sněmovně při schvalování návrhu státního rozpočtu na rok 2010
Předseda vlády Jan Fischer: A ještě je tu jedna věc, kterou chci zdůraznit velmi jasně. Změny, které vláda a já osobně můžeme přijmout, musí být v každém případě změny v rámci již schváleného deficitu. S čím nemůžeme principiálně souhlasit, je skryté zvyšování deficitu. A bohužel i takové návrhy byly ve druhém čtení vzneseny. Budu konkrétní. Pokud jsou některé nové výdaje jako například zvýšení prostředků na platy ve veřejném sektoru navrhovány na úkor snížení výdajů na správu státního dluhu, nebo na úkor kapitoly důchodů, potom jde fakticky o zvýšení deficitu. Všichni víme, že přestat vyplácet důchody, nebo přestat splácet úroky ze státního dluhu prostě nelze.
Ministr financí Eduard Janota: Nicméně nejhorší, co by mohlo být, je rozpočtové provizorium. V tom s vámi souhlasím, protože to by byl jasný signál pro to, že Česká republika není schopna řešit veřejné finance. Schválení rozpočtového provizoria se zcela jistě promítne do snížení kredibility vůči České republice, do zvýšení nákladů na financování dluhů a zhoršení podmínek pro financování, a to zcela určitě v řádu minimálně jednotek, ne-li desítek miliard v ročním vyjádření.
Poslanec Jiří Paroubek (předseda ČSSD): Schválit státní rozpočet, hlasovat pro něj v této složité době je gestem státnické zodpovědnosti a umožní České republice vyhnout se rozpočtovému provizoriu.
Poslanec David Šeich (ODS): Mému mládí určitě nepřísluší, abych mentoroval ctihodné členy této Poslanecké sněmovny, ale myslím si, že prosbu si dovolit mohu. A to je prosba, abychom sebrali poslední zbytky zdravého rozumu a soudnosti a pokusili se nepřijmout jediný pozměňovací návrh navržený v této Poslanecké sněmovně.
Poslanec Zdeněk Lhota (ODS): Dovolte mi zareagovat na předřečníka (David Rath), když zde před chvilkou hovořil o tom, že východiskem je nekonečné povzbuzování poptávky. Řeč je o vás. Já bych vám tady rád věnoval osobně tisíc korun. Běžte do restaurace, povzbuďte tu poptávku.
ODS hrozí, že rozpočet nepodpoří
ODS se podle svého místopředsedy Petra Nečase o tom, zda rozpočet podpoří, poradí těsně před závěrečným hlasováním. "Pokud by byl vyšší deficit veřejných financí, nemůžeme rozpočet podpořit," prohlásil včera místopředseda ODS Petr Nečas.
ODS se pokusila ke stejné pohrůžce přimět i vládu. Podobná taktika totiž vyšla při schvalování Janotova úsporného balíčku. Levice jej tehdy podpořila jen proto, aby odvrátila hrozící demisi vlády. Tentokrát je však premiér Jan Fischer poměrně zdrženlivý. Může se tedy stát, že poslanci sice rozpočet schválí, proti ale bude celá ODS. To by byla Fischerova prohra, protože po zrušení předčasných voleb žádal o nový mandát v podobě široké podpory úsporného balíčku a rozpočtu.
Pokud by zákonodárci rozpočet nedpořili, Česko by v příštím roce muselo hospodařit podle rozpočtového provizoria. "To je to nejhorší, co by mohlo nastat," řekl ministr financí.
Janota poslancům: Neberte mi peníze z rozpočtové rezervy, nic tam není - čtěte ZDE
Miloš Zeman: Za rekordním schodkem stojí kromě krize i ČSSD - čtěte ZDE
Nejvíc peněz by v rozpočtu přesunula ČSSD. Padly by především na zachování platů - čtěte ZDE
"My ani nečekáme, že by Fischer podal demisi... Chceme ale ukázat, o co Fischerovi ve skutečnosti jde," řekl v úterý HN člen grémia ODS pod podmínkou anonymity.
Po projednání rozpočtu by se poslanci měli zabývat volbou členů vyšetřovacích komisí ke kauze Krakatice a ke kauze na plzeňské právnické fakultě. Volit se bude také do kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu, rady České televize a Českého rozhlasu. Jednat by se mělo i takzvaném prorodinném balíčku. Zavádí například vzájemnou rodičovskou výpomoc a firemní školky.
Nejhorší návrh státního rozpočtu
Stát bude příští rok hospodařit s obrovským schodkem 162,7 miliardy korun a Evropská unie už kvůli tomu vládě hrozí sankcemi, které můžou skončit až zastavením přívodu peněz, které k nám proudí z evropských fondů. Ministr financí Eduard Janota přitom varuje, že jen za letošek se Česko zadluží o dalších 175 miliard. Rozpočet tak dopadne o 137 miliard hůř, než jak rozpočtoval exministr Miroslav Kalousek.
ANIMACE: Co s vámi udělá Janotův balíček a co si o něm myslet - čtěte ZDE
Fischerova vláda připraví dva rozpočty. Vítěz voleb si poté vybere - čtěte ZDE
Česko se tak může přiblížit situaci v Řecku. Stalo se první ze zemí, kde se platí eurem, jejíž rating klesl pod stupeň A. To okamžitě rozpoutalo paniku na řecké burze, která se prudce propadla. Vzápětí oslabilo dokonce i euro, jež se dostalo k dolaru na nejnižší hodnoty za poslední měsíc.
Největší problém českých veřejných financí přitom je, že místní politici dnes nemají jasnou vizi, jak z obrovských stamiliardových dluhů vybřednout. Naopak. Dnes téměř jistě schválí nejhorší návrh státního rozpočtu v české historii.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist