Vysoký počet opilých řidičů, kteří zavinili smrtelnou dopravní nehodu, je námětem preventivního projektu s heslem "Nech ty klíčky v kapse". Společný projekt ve čtvrtek na tiskové konferenci představily společnost Pivovary Staropramen a policie, která od ledna do konce října eviduje 73 smrtelných nehod pod vlivem alkoholu. Loni za stejné období se jich stalo 34.

Policie a pivovary přicházejí s kampaní právě před Vánocemi, kdy je období večírků a oslav, a tedy roste riziko, že řidiči sednou za volant pod vlivem alkoholu. Projekt "Nech ty klíčky v kapse" se zatím zaměří jen na Prahu a Ostravu. Řidiče osloví prostřednictvím rozhlasových spotů, inzerce v novinách a také na stojáncích na stolech v restauracích.

Kampaň spočívá v tom, že hospodští by měli své hosty upozorňovat na to, že existuje služba, která je jejich vozem odveze domů.

Proč stoupají počty opilých řidičů, si policisté neumějí vysvětlit. "Možná jim chybí obava z trestu," řekl šéf dopravní policie Leoš Tržil. "Čísla jsou alarmující...hrozivá. Máme i dvojnásobek řidičů, kteří sedli za volant pod vlivem alkoholu a nezpůsobili žádnou dopravní nehodu," dodal náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek.

Na tyto řidiče mohou policisté narazit hlavně při preventivních dopravních kontrolách, které budou v období vánočních svátků také častější.

Od začátku roku zemřelo na silnicích 762 lidí

Od začátku letošního roku do konce listopadu dopravní policisté evidují 762 obětí nehod, tedy o 139 méně než v témže období loni. Za první dva prosincové dny však policisté na silnicích napočítali už 12 mrtvých.

Podle Tržila kromě řidičů chybují i chodci, kteří si neuvědomují, že nemají absolutní přednost na přechodech, nepoužívají reflexní prvky, a přitom si nejsou vědomi toho, že v noci nejsou na přechodech dost viditelní.