Ústecký stavební úřad zřejmě nenařídí podnikateli a vlivnému členu ODS Patriku Oulickému zbourání údajně černých staveb v Moravanech na Ústecku v Chráněné krajinné oblasti České středohoří. Mluvčí ústeckého magistrátu Milan Knotek v úterý ČTK sdělil, že důvody, proč v říjnu úřad řízení o odstranění staveb pozastavil, stále trvají.

Úřad tak rozhodl kvůli údajným nejasnostem v územním plánu Řehlovic, pod které Moravany spadají. Knotek tvrdí, že jedním z problémů řehlovického územního plánu je třeba skutečnost, že domem Oulického prochází zastavitelné i nezastavitelné území.

"Vzhledem k tomu, že Magistrát města Ústí nad Labem není kompetentní k pořizování změn ÚPNSÚ Řehlovic, ale je to obec Řehlovice, přesahuje toto rozhodovací pravomoci stavebního odboru Magistrátu města Ústí nad Labem," uvedl v tiskovém prohlášení.

Oulický proto řehlovické zastupitelstvo požádal, aby plán změnilo. Podnikatel po zastupitelích chce, aby jeho nezastavitelné pozemky změnili na zastavitelné, což v pondělí odmítli. Podle nich je plán v pořádku a je problém Oulického, že si některé stavby vybudoval na takzvaném nezastavitelném území.

Skutečnost, že některé stavby, například mohutné opěrné zdi, vyrostly na nezastavitelném území, připouští i Zdeněk Šťastný, který Oulického na zasedání řehlovického zastupitelstva zastupoval. Novinářům řekl, že to byla spíše Oulického nedbalost nebo lenost, nikoli záměr. Podle něho Oulický bez změny územního plánu obce nemůže stavby zlegalizovat a celou situaci vyřešit.

Řehlovičtí zastupitelé ale územní plán měnit nechtějí. Někteří dokonce v pondělí označili snahy o změnu územního plánu, o které je Oulický opakovaně žádá, za nátlak. Například zastupitel Jan Pajerek uvedl, že celá kauza má i morální aspekt. Oulický prý musí za to, co udělal, nést odpovědnost. ČTK se ho v úterý nepodařilo kontaktovat.

Řízení o odstranění černých staveb začal s Oulickým vést trmický stavební úřad, do jehož pravomoci případ spadá. Na jeho postup si Oulický stěžoval na ústeckém krajském úřadě, který celý případ letos na jaře předal do Ústí nad Labem. Zdejší stavební úřad řízení kvůli údajným nesrovnalostem pozastavil letos v říjnu.

Šťastný tvrdí, že jeho klient chce stavby, které v Moravanech vybudoval, upravit, aby byly k přírodě šetrnější. Plánuje například snížit opěrné zdi, některé zasypat, aby nebyly v krajině vidět, další osadit zelení. Tvrdí také, že dlouhé ploty v chráněné krajinné oblasti, kterými Oulický své pozemky obehnal, jsou zde proto, aby bránily vstupu zvěři, které by mohla okusovat stromy.