Podnikatel a vlivný člen ODS Patrik Oulický stavěl bez stavebního povolení v Moravanech na Ústecku, v Chráněné krajinné oblasti České středohoří.

O věci měl původně rozhodnout Městský úřad v Trmicích, když však hrozilo, že stavby nařídí zbourat, převzali případ krajští úředníci. Informovala o tom Česká televize. Kraj by měl záležitost rozhodnout do několika týdnů. Podnikatel se k věci nevyjádřil.

Vedoucí Správy CHKO České středohoří Markéta Peřinová uvedla, že Oulický do "vcelku urbanisticky a architektonicky zachovaného vesnického prostředí vnesl ryze městské prvky" a navíc stavěl i mimo zastavitelné území obce.

"Náš stavební úřad zahájil řízení o odstranění staveb s tím, že by potom stavebník požádal u části staveb o jejich dodatečné povolení," řekl ČT tajemník Městského úřadu Trmice Milan Reichel.

Ještě předtím, než Trmičtí rozhodli, zda Oulický bude muset stavby zbourat, však převzal věc Krajský úřad Ústeckého kraje, podle usnesení kvůli obavám z toho, že by trmický úřad rozhodl nezákonně.

Ředitel krajského úřadu Milan Zemaník prohlásil, že o to požádal sám Oulický a správní orgán shledal jeho důvody jako správné. Podle ČT jsou přitom podobná rozhodnutí naprosto výjimečná.


"V době, kdy krajský úřad vydával toto usnesení, ještě ani neměl k dispozici spis, protože ten byl u nás," uvedl Reichel.

Podnikatel Patrik Oulický bývá označován za šedou eminenci ústecké ODS. Podle některých médií stál za podivným náborem nových členů ODS na Teplicku, kteří vloni ve stranických primárkách podpořili Petra Gandaloviče. Loni po volbách za ODS vyjednával společně s bývalým senátorem Alexandrem Novákem, obžalovaným ze vzetí čtyřicetimilionového úplatku, o nové krajské vládě. Na oficiální schůzky přístupné novinářům ale nechodil.