Ministerstvo vnitra si nechává vypracovat právní analýzu, na základě které chce podniknout další kroky proti vlastníkům internetových stránek podobajících se přístupovému portálu k datovým schránkám. Podle ředitele sekce rozvoje ministerstva Jindřich Kolář se úřad obává zneužití přístupových dat majitelů schránek.

Ministerstvo bude zejména trvat na stažení loga datových schránek z těchto domén. Zároveň zrušilo možnost přihlásit se do datové schránky přes informační web http://www.datoveschranky.info/. "Kroky se budou týkat ochranné známky a vlastnictví loga," uvedl Kolář. Ministerstvo chce podle něj s majiteli domén nejprve jednat, například ohledně nepřesných informací, které se na stránkách vyskytují.

O phishing se zatím nikdo nepokusil 

Za velmi nebezpečné také považuje weby, ze kterých je možné se přihlašovat do informačního systému datových stránek. Podle bezpečnostního odborníka Radka Smolíka totiž někteří vlastníci tyto takzvané prokliky umístili na stránky z bezpečnostního hlediska velmi nedbale, a nahrávají tak takzvanému phishingu, tedy snahám podvodně od uživatelů vylákat přihlašovací údaje.

"Uživatelé by si měli dát velmi dobrý pozor na zcizení identity," řekl Smolík s tím, že v takovém případě za ně může podvodník provádět závažné právní úkony.

Kvůli phishingu také ministerstvo zrušilo přístup ke schránkám přes informační web. Nyní je možné se do datové schránky přihlásit pouze po ručním zadání internetové adresy http://www.mojedatovaschranka.cz/. "Jakékoli prokliky jsou potenciálně nebezpečné, potenciálně napadnutelné," vysvětlil Smolík.

Phishing nelze podle bezpečnostního experta ošetřit zevnitř systému, je pouze možné upozorňovat lidi na jeho nebezpečí. Ministerstvo proto na informační web v příštích týdnech umístí hru, při které se hráči mají naučit bezpečně pracovat na internetu. Úřad si také zaregistroval 120 domén podobných datovým schránkám.

Podle Smolíka nejsou datové schránky výrazně bezpečnější či méně bezpečné než další podobné systémy. Zatím se podle něj nikdo o phishing nepokusil. Objevili se podle něj pouze pokusy o nepovedená přihlášení.

Za první dva týdny provozu se pomocí datových schránek odeslalo přes 465.000 zpráv. Kolem 90 procent si jich uživatelé vybrali, přes pět procent jich bylo po deseti dnech prohlášeno za doručené. Uživatelé se zatím skutečně přihlásili k 54 procentům schránek, dalších 16 procent se podle ministerstva pravděpodobně ještě přihlásí. Kolem 30 procent však podle něj tvoří takzvané mrtvé firmy, které si schránku neaktivují nikdy.