Počet závislých na drogách se od doby před rokem 1989 až do současnosti podle všeho příliš nezměnil. "Žádné oficiální statistiky z doby před 20 lety však neexistují," řekl vedoucí Národního monitorovací střediska pro drogy a drogové závislosti Viktor Mravčík. Na konci 80. let bylo asi 25.000 až 30.000 závislých na nelegálních drogách, dnes jich je zhruba 30.000.

V období komunismu byla paleta užívaných drog podobná tomu, co se užívá dnes. Zatímco na Západě byly v kurzu komerčně prodávané drogy, v Česku se zneužívaly léky. Typickým opiátem 80. let byl braun, podomácku vyrobená směs z kodeinu.

Jak šel čas: Kokain, léky, heroin 

Za první republiky užívali kokain hlavně intelektuálové a kriminální živly. Uživatelé kokainu později přecházeli na pervitin. Na českém území byl zaznamenán už od konce 30. let, šířit se začal v 70. letech. Vyráběl se podomácku z léků obsahujících efedrin či pseudoefedrin.

Od začátku 90. let se situace rapidně změnila. "V polovině 90. let se začal masivně šířit heroin, lze mluvit o jakési epidemii," upozornil Mravčík. Ještě v roce 1994 studie uvádí v ČR 43 uživatelů heroinu, na konci 90. let se jejich počet odhadoval na 10.000.

Současně se měnil systém služeb pro závislé. V polovině 90. let existovalo jen několik neziskových organizací poskytujících služby narkomanům, dnes jsou jich desítky.

Závislí také využívají substituční léčbu 

Z registru žádostí o léčbu, jenž existuje od roku 1995, vyplývá, že uživatelé nastupující léčbu stárnou. Roku 2000 byla zavedena substituční léčba, s tím také rostl počet zařízení poskytujících tento typ léčby i počet uživatelů substituce (náhrady). "Nyní je v Česku podle odhadů z asi 11.000 uživatelů opiátů přes 4000 takzvaně v substituci, evidovaných je jen část," odhadl Mravčík.

V ČR stabilně roste počet vyměněných stříkaček. V posledních dvou letech bylo distribuováno 4,5 milionu stříkaček v rámci asi 100 výměnných programů. Například v roce 1998 to bylo 0,5 milionu stříkaček v 42 programech.

"I tyto programy, ale nejen ony, přispívají k relativně nízkému podílu závislých nakažených virem HIV," řekl Mravčík. Výměnných programů se účastní asi 70 procent všech injekčních uživatelů drog.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist