Česká republika má k dispozici léčebnou metodu, která by mohla pomoct některým pacientům nakaženým virem takzvané prasečí chřipky. Potvrdil to v neděli přednosta kardiocentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Jan Pirk.

Podle něj by se metoda mohla využít zejména u mladých lidí, které napadl virus H1N1 a způsobil jim závažné plicní onemocnění. O metodě informoval v diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce hlavní hygienik ČR Michael Vít.

V Česku již zemřeli tři lidé s virem prasečí chřipky, všichni předtím trpěli závažnou chorobou. První obětí viru nové chřipky byla jednatřicetiletá žena z Karlovarska, druhou muž z Moravskoslezského kraje. U obou virus způsobil závažný zápal plic. Třetí oběť, muž s virem H1N1 z pražské vinohradské nemocnice podlehl leukémii.

Podle Pirka by se metoda mohla v budoucnu využít například u mladých žen nakažených virem prasečí chřipky, které prodělaly porod, nebo u těhotných. Metoda by naopak asi neměla smysl u starých a chronicky nemocných pacientů, dodal expert.

Pirk o metodě v pátek informoval Víta a jeho tým. Metodu údajně vedle IKEM znají také ve Všeobecné fakultní nemocnici. Větší zkušenosti s ní mají hlavně v Austrálii a na Novém Zélandě. Příští týden se budou vyhodnocovat data z těchto zemí, pak se rozhodne o experimentálním využití metody také v Česku, doplnil hygienik.

"Je to metoda mimotělního oběhu, kdy se okysličuje krev a tím se zvyšuje aktivita v boji proti viru," popsal Vít. Metoda podle něj umožní, aby se lépe hojily záněty. Metoda by mohla pomoct několika závažně nemocným pacientům, asi by nešlo o desítky lidí, uvedl.

V Ostravě zemřel muž na prasečí chřipku. Vakcína ještě do Česka nedorazila - čtěte ZDE

V České republice se zatím neočkuje proti prasečí chřipce, vakcíny by měly do země podle Víta dorazit pravděpodobně tuto středu.

Mělo by jít o 100 000 dávek, polovinu z nich dostanou praktičtí lékaři, půlka zamíří do očkovacích center, uvedl Vít. Očkovat se začne 23. listopadu.

Prasečí chřipka se teď může do Česka přivalit hlavně ze západu - čtěte ZDE

Podle Víta zatím data o výskytu chřipky nenasvědčují tomu, že by virus napadl celou zemi. Epidemický výskyt se drží v regionech. Příští týden bude hlavní hygienik diskutovat s krajskými epidemiology o dalším postupu. Rozhodne především o tom, jaká opatření se podniknou například v Karlovarském, Zlínském a Moravskoslezském kraji.

Jednání o školách teprve bude 

Epidemii chřipky v prosinci považuje Vít za nevyhnutelnou. Očkovat by se měli chronicky nemocní pacienti a vybraní zdravotníci. Ministerstvo zdravotnictví zároveň doporučuje, aby se lidé dobrovolně očkovali i proti sezónní chřipce. Navíc by měli dodržovat hygienické zásady, používat papírové kapesníky a nechodit mezi lidi, pokud jsou nemocní.

Po debatách s epidemiology přijde podle Víta na řadu také jednání s ministerstvem školství, které by mělo v budoucnu připravit systematická preventivní opatření ve školách.

Související