Česká republika má k dispozici léčebnou metodu, která by mohla pomoct některým pacientům nakaženým virem takzvané prasečí chřipky. Potvrdil to v neděli přednosta kardiocentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Jan Pirk.

Podle něj by se metoda mohla využít zejména u mladých lidí, které napadl virus H1N1 a způsobil jim závažné plicní onemocnění. O metodě informoval v diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce hlavní hygienik ČR Michael Vít.

V Česku již zemřeli tři lidé s virem prasečí chřipky, všichni předtím trpěli závažnou chorobou. První obětí viru nové chřipky byla jednatřicetiletá žena z Karlovarska, druhou muž z Moravskoslezského kraje. U obou virus způsobil závažný zápal plic. Třetí oběť, muž s virem H1N1 z pražské vinohradské nemocnice podlehl leukémii.

Podle Pirka by se metoda mohla v budoucnu využít například u mladých žen nakažených virem prasečí chřipky, které prodělaly porod, nebo u těhotných. Metoda by naopak asi neměla smysl u starých a chronicky nemocných pacientů, dodal expert.

Pirk o metodě v pátek informoval Víta a jeho tým. Metodu údajně vedle IKEM znají také ve Všeobecné fakultní nemocnici. Větší zkušenosti s ní mají hlavně v Austrálii a na Novém Zélandě. Příští týden se budou vyhodnocovat data z těchto zemí, pak se rozhodne o experimentálním využití metody také v Česku, doplnil hygienik.

"Je to metoda mimotělního oběhu, kdy se okysličuje krev a tím se zvyšuje aktivita v boji proti viru," popsal Vít. Metoda podle něj umožní, aby se lépe hojily záněty. Metoda by mohla pomoct několika závažně nemocným pacientům, asi by nešlo o desítky lidí, uvedl.

V Ostravě zemřel muž na prasečí chřipku. Vakcína ještě do Česka nedorazila - čtěte ZDE

V České republice se zatím neočkuje proti prasečí chřipce, vakcíny by měly do země podle Víta dorazit pravděpodobně tuto středu.

Mělo by jít o 100 000 dávek, polovinu z nich dostanou praktičtí lékaři, půlka zamíří do očkovacích center, uvedl Vít. Očkovat se začne 23. listopadu.

Prasečí chřipka se teď může do Česka přivalit hlavně ze západu - čtěte ZDE

Podle Víta zatím data o výskytu chřipky nenasvědčují tomu, že by virus napadl celou zemi. Epidemický výskyt se drží v regionech. Příští týden bude hlavní hygienik diskutovat s krajskými epidemiology o dalším postupu. Rozhodne především o tom, jaká opatření se podniknou například v Karlovarském, Zlínském a Moravskoslezském kraji.

Jednání o školách teprve bude 

Epidemii chřipky v prosinci považuje Vít za nevyhnutelnou. Očkovat by se měli chronicky nemocní pacienti a vybraní zdravotníci. Ministerstvo zdravotnictví zároveň doporučuje, aby se lidé dobrovolně očkovali i proti sezónní chřipce. Navíc by měli dodržovat hygienické zásady, používat papírové kapesníky a nechodit mezi lidi, pokud jsou nemocní.

Po debatách s epidemiology přijde podle Víta na řadu také jednání s ministerstvem školství, které by mělo v budoucnu připravit systematická preventivní opatření ve školách.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist