O dalším směřování KSČM by měl podle ministra pro lidská práva Michaela Kocába (za SZ) rozhodnout soud. Do té doby by se měla činnost komunistické strany pozastavit. Kocáb to řekl v dnešním diskusním pořadu televize Prima. Předseda KSČM Vojtěch Filip na to řekl, že jeho strana se nevyhýbá debatě, je ale přesvědčený, že dostatečnou přeměnou již prošla.

Soud by měl podle Kocába načrtnout určité mantinely a podmínky fungování komunistické strany. Používání některých symbolů a odkazování na některé osobnosti a myšlenky z komunistické historie by totiž mohlo být v rozporu s českou ústavou, domnívá se Kocáb.

"Ta vaše věrouka, ke které se hlásíte, je v konfliktu s českou ústavou, to není možné, to musíte vyřešit," uvedl Kocáb. Připomněl, že si na webových stránkách komunistické strany v kolonce "knihy klasiků" lze stáhnout například Manifest komunistické strany. KSČM se ve svých materiálech hlásí také k odkazu Lenina a Marxe, což Kocáb považuje za nepřijatelné.

Podle Filipa není možné se od historie úplně odstřihnout, ale je třeba rozlišovat, co bylo dobré a co špatné, a to prý KSČM dělá.

To, aby o dalším osudu KSČM rozhodl soud, prosazuje také senátní komise vedená senátorem Jaromírem Štětinou. Podle komise by strana měla ze svého názvu vyškrtnout slovo "komunistická". Měla by také odmítnout marxisticko-leninské násilí jako prostředek k dosažení svých politických cílů. Komise vyzvala vládu, aby podala soudu návrh na pozastavení činnosti, než si strana dá do pořádku svůj vztah k historii.

"V okamžiku, kdy se věc dostane na tuto úroveň (soudní), tak odpadne dvacetiletá debata, odpadne taky mnoho problémů, které vlastně neřešení této věci přineslo, a může to ve svém důsledku pomoci i vám (KSČM), protože moderní levicová strana má místo v našem parlamentním spektru," dodal Kocáb.

Ministerstvo vnitra nicméně návrh senátní komise nevyslyšelo. Ministr Martin Pecina koncem října příslušný bod stáhl z jednání vlády. Kocáb v neděli uvedl, že vláda námět pouze odložila, aby vše přezkoumala. Měla by se uskutečnit schůzka premiéra Jana Fischera a ministra Kocába se členy senátní komise. Dodal ale, že komunisté by měli být těmi, kdo sami doporučí, aby se takový podnět k soudu dostal.

Podle Filipa se jeho strana s minulostí vyrovnala dostatečně. Důkladnější debatou, ať se zabývají historici, doplnil Filip. KSČM je podle něj připravena zapojit se do některé z příštích vlád. Například do "vlády národní shody", pokud by se ČR ocitla v těžké ekonomické situace. Další možností vstupu KSČM do vlády by byl patřičný volební výsledek, míní Filip.