ČSSD v Poslanecké sněmovně prosadila uzákonění pravidel krajského referenda. Platit by měla od roku 2011. ODS se nepodařilo zákon zamítnout. Šanci ale bude mít ještě díky Senátu, který nyní dostane zákon k projednání. Ve sněmovně v pátek normu podpořilo 59 ze 108 poslanců, kteří v pátek po poledni na jednání dolní komory zůstali. Pro hlasovali kromě sociálních demokratů komunisté a zelení.

Krajská referenda by se podle předlohy v budoucnu mohla konat pouze o věcech, které spadají do výhradní působnosti kraje. Vlastní konání referenda by zajišťovala krajská samospráva, která by hradila i náklady spojené s hlasováním. Přijetí zákona by podle ČSSD přispělo k větší identifikaci lidí s regionem, v němž žijí. Krajská referenda by podle tvůrců normy také posílila legitimitu krajské moci a podpořila postavení krajské samosprávy.
Referenda se v současnosti mohou konat pouze na místní úrovni, jejich pravidly se sociální demokraté také inspirovali. Zákonodárci také mohou ústavním zákonem schválit vyhlášení celostátního jednorázového referenda k určité otázce. Dosud tuto možnost využili pouze jednou, když v roce 2003 dali občanům příležitost rozhodnout v referendu o vstupu země do EU. Návrh tohoto plebiscitu inicioval Senát, v němž ale jiné návrhy na všelidové hlasování dosud nenacházely většinovuu podporu.