Lidé by neměli podléhat módním a takzvaně politicky korektním názorům, i když jsou jim vnucovány jako jediná možná cesta, řekl prezident Václav Klaus na slavnostním shromáždění k výročí vzniku Československa. Týká se to podle něj předávání suverénních pravomocí Evropské unii, ale například i registrovaného partnerství, potratů, eutanazie, kouření na veřejnosti, či postoje k drogám. Prezident se nicméně vyhnul ostrým vyjádřením a nevěnoval se přímo ani lisabonské smlouvě, kvůli níž se na něj upírá pozornost Česka i celé Evropy.

Klaus upozornil na rostoucí nedůvěru Čechů k politikům. Občany ale vyzval, aby nerezignovali a dali svůj názor najevo vysokou účastí ve volbách. "Braňme se považovat dnes módní a takzvaně politicky korektní řešení těchto sporných věcí za neodvratitelný a povinný imperativ doby. Chovejme se jako sebevědomí majitelé naší vlastní budoucnosti. Mnohokrát se již ukázalo, že řešení nárokující si v určité chvíli, že jsou jediná možná, v čase neobstála," prohlásil Klaus.

Česko by se podle něj mělo co nejracionálněji podílet na evropské integraci, mělo by ale mít na paměti, že není cílem sama o sobě. "Na každý další krok rozšiřování a prohlubování Evropské unie se proto dívejme podle toho, nakolik přispívá ke zvyšování naší svobody a prosperity. Jiné kritérium před dějinami neobstojí," řekl.

Prezident v projevu také hodnotil, v jakém stavu se země nachází před blížícím se dvacátým výročím pádu komunismu. Zásadní změna, která po listopadu 1989 přišla, je podle něj bez jakýchkoliv pochybností změnou pozitivní. Přesto ale nyní v Česku panuje "nemalý neklid", vracejí se "nálady nespokojenosti" a roste nedůvěra k politikům, státu i ústavním institucím. Pocit, že věci veřejné nejsou vedeny správně, je podle prezidenta nepochybně reálný.


Důvodů nespokojenosti je podle Klause více: nereálné představy o realitě svobodné společnosti, vyčerpání generací, které většinu života prožily v komunismu, ekonomická krize, ale i "eroze státu" kvůli evropské integraci. "Někteří lidé i proto přestávají považovat svůj stát a jeho instituce za jednotku, na kterou se mohou spolehnout, se kterou se mohou a mají identifikovat a o jejíž rozvoj a posilování mají usilovat," řekl Klaus. Češi by podle něj přes všechny současné neduhy měli umět rozlišit "běžné problémy současnosti" a "nesporné efekty změny systému".

Demokracie podle Klause není zárukou "dokonalých řešení", ani toho, že budou vítězit ti nejlepší a nejvěrohodnější. Lepší systém než soutěž politických stran podle něj ale nikdy vyzkoušen nebyl a ani nebude. "Přijměme proto jako nevyhnutelnou realitu i naše často dramatické politické střety a napomožme jim - až konečně k tomu dostaneme příležitost - vysokou účastí ve volbách a nikoli rezignací na ně," vzkázal občanům. V souvislosti s odkladem voleb, které se původně měly konat už říjnu, si Klaus neodpustil kritickou poznámku na adresu Ústavního soudu. "Považujme nezávislost justice za obrovskou výhodu při jednání jednotlivce se státem, ale nenechme justici nahrazovat demokracii legitimně provázející politická zápolení," řekl.