Český prezident Václav Klaus nebude klást další podmínky a odkládat podpis lisabonské smlouvy, pokud bude splněn jeho poslední požadavek na výjimku pro ČR z Listiny základních práv EU. Musí také počkat na rozhodnutí Ústavního soudu. Řekl premiér Jan Fischer.
Ústní ujištění prý dostal Fischer při setkání s Klausem v úterý večer a nemá důvod mu nevěřit. "Myslím, že mezi prezidentem a premiérem se nesepisuje notářská smlouva," řekl předseda vlády po mimořádném zasedání vlády, která schválila mandát pro českou delegaci na nadcházející jednání Evropské rady.
Fischer uvedl, že udělá vše pro to, aby výjimku na nadcházejícím Evropském summitu prosadil.
Vláda prý posoudila text výjimky - ale protože ji formulovalo švédské předsednictví EU, Fischer jej nezveřejnil.
Brusel: Ústavní soud nás nezajímá, problém je Klaus. Měl by sem přijet - čtěte ZDE
Ústavní soud rozhodne o Lisabonské smlouvě až v listopadu - čtěte ZDE
Lisabon do konce roku schválíme, uklidňoval Evropu Fischer - čtěte ZDE
"Je to takový text, který neredukuje problém na retroaktivitu a Benešovy dekrety. V platnost by vstoupil s nejbližší přístupovou smlouvou," řekl premiér a zdůraznil, že je obecný a bez odkazů na minulost. Klaus žádost o výjimku vysvětlil obavami z případných nároků poválečných vysídlenců.
K požadavku na českou výjimku se ozvala kritika z Maďarska a Rakouska. Fischer uvedl, že Česko důsledně dodržuje princip, že s dalšími zeměmi vyjednává švédské předsednictví. Věří, že se obavy podaří rozptýlit.
Fischer bude své protějšky v Bruselu informovat o tom, že Ústavní soud by měl rozhodnout o souhlasu lisabonské smlouvy s českou ústavou 3. listopadu. Soud zahájil jednání o stížností skupiny senátorů v úterý. Podle Fischera se odklad čekal a není to zdrcující ani překvapivá zpráva.
Europoslanci propírali Klause: Je to potížista, Češi si zaslouží něco lepšího - čtěte ZDE
Klaus: Přijetí Lisabonské smlouvy už zřejmě nezabráním - čtěte ZDE
"Se strategií vlády nejen souhlasím, ale jsem rád, že v minulých týdnech probíhala koordinace zahraniční politiky," řekl novinářům předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), který se zasedání vlády účastnil spolu s šéfem sněmovny Miloslavem Vlčkem (ČSSD). Podle Vlčka je usnesení vlády důležité v tom bodě, že lisabonská smlouva by měla být ratifikována do konce roku. Na jednání vlády byl rovněž prezidentův kancléř Jiří Weigl.
Česko je poslední zemí sedmadvacítky, která ještě lisabonskou smlouvu neratifikovala. Weigl bude i členem delegace na evropském summitu. Podle neoficiálních informací ze Strakovy akademie je hlavním důvodem Weiglovy účasti to, aby kabinet měl rychlou zpětnou vazbu od prezidentského úřadu. Předejít tak chce blamáži, která by mohla nastat za situace, kdy by Fischer v Bruselu něco pro Klause vyjednal, a prezident by to později odmítl.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist