Senátoři, kteří podali na Lisabonskou smlouvu ústavní stížnost, se dnes na poslední chvíli pokusili jednání soudu zdržet: Obvinili šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského, který má jejich stížnost na starosti, z podjatosti. A navrhli, aby soud Rychetskému případ odebral. 

Senátorům se nelíbilo, že se Rychetský v září sešel s německým velvyslancem Johannesem Haindlem. Ten se Rychetského vyptával, jak dlouho bude trvat rozhodování Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě.

Po deseti minutách ale ústavní soudci pokus senátorů odmítli. Rychetský tak mohl víc než půl hodiny číst námitky senátorů i prezidenta Václava Klause. „Podle navrhovatele je Lisabonská smlouva v rozporu s článkem 1 Ústavy České republiky, který ji definuje jako svrchovaný právní stát,“ shrnul nejdůležitější výtku senátorů i prezidenta Rychetský.

Rychetský: Měli jste na to dost času

Šéf ústavních soudců se během dopoledne pustil do přímého souboje se senátory ještě jednou. Ve chvíli, kdy oproti všem předešlým vyjádřením senátoři požádali o další doplnění stížnosti, je Rychetský obvinil z toho, že chtějí jednání soudu schválně zdržovat. 

„Ústavní soud si nemůže odpustit poznámku, že toto jednání je na pokraji obstrukčního jednání s ohledem, že byl dostatek času, aby soud doplnění obdržel,“ pokáral senátory Rychetský.

Senátor: Nevytvářejte na nás tlak 

Senátor Jiří Oberfalzer, který skupinu zastupuje, kritiku odmítl. "Já bych se bránil tomu, abychom tady vytvářeli tlak na skupinu senátorů, kteří mají vážné pochybnosti o tom, zda lisabonská smlouva je v souladu s ústavním pořádkem. Chceme, aby se to prozkoumalo důkladně," uvedl Oberfalzer.

Senátoři přitom oproti původní stížnosti nežádají nic zásadního. Hlavním bodem jejich doplnění je, aby Ústavní soud posoudil soulad Lisabonské smlouvy i všech předchozích smluv s českou ústavou. Doplnit své vyjádření k soudu se rozhodl i prezident Václav Klaus, kterého v Brně zastupuje advokát Aleš Pejchal. 

„První otázkou je, zda zůstane Česká republika i po schválení Lisabonské smlouvy suverénním státem," přečetl Aleš Pejchal otázku prezidenta.

Na dotazníky neodpovídáme

Pejchal se ústy prezidenta zeptal i na to, jestli Listina základních práv EU bude normální mezinárodní smlouvou, kterou bude muset Česko dodržovat. Rychetský byl po přečetní prezidentových otázek znovu zaskočený. 

"To máme vnímat jako dotazník, že Ústavnímu soudu jsou takto pokládány otázky? Tato pravomoc Ústavnímu soudu nebyla svěřena," odbyl otázky Pejchala Rychetský. Nakonec se s Pejchalem dohodl, že otázky prezidenta budou součástí argumentace Hradu proti Lisabonské smlouvě.

Před půl dvanáctou Rychetský jednání soudu odročil na půl druhou odpoledne. Odpoledne si soud vyslechne závěrečné návrhy stran. Poté bude třeba jednání znovu přerušit, aby mohlo plénum hlasovat o nálezu. Je docela pravděpodobné, že Ústavní soud dnes i kvůli novým doplněním ze strany senátorů a prezidenta nerozhodne.

Před budovou soudu se také s dvouhodinovým předstihem shromáždilo asi 20 aktivistů z iniciativy D.O.S.T. a příznivců Strany svobodných občanů, kteří nesouhlasí s ratifikací smlouvy.