"Česká výjimka z aplikace evropské listiny základních práv v lisabonské smlouvě má být obecná. Mělo by jít o slova Česká republika a o čárku, která by se přidala k polské a britské výjimce," řekl na zasedání sněmovního výboru pro evropské záležitosti ministr Štefan Füle. Výjimkou podmiňuje ratifikaci lisabonské smlouvy k reformě EU prezident Václav Klaus.
Je cítit určitý optimismus
Na říjnovém zasedání Evropské rady by podle Füleho měly hlavy států a předsedové vlád sedmadvacítky slíbit, že česká výjimka bude při nejbližší změně evropského primárního práva schválena. "O věci se ale stále jedná," zdůraznil Füle. "Vedou se (jednání) o konkrétní formě a obsahu na úrovni pana prezidenta, pana premiéra a švédského předsednictví," uvedl ministr. Jednání jsou podle něho "konstruktivní", je cítit "určitý optimismus".
Podle mluvčího českého prezidenta Radima Ochvata je prezident Klaus blízko dohodě se švédským předsednictvím o tom, jak vyřešit jeho požadavek k lisabonské smlouvě. Dostal od Švédska návrh, který odpovídá jeho představě a je možné s ním pracovat, uvedl Hrad v tiskovém sdělení.
To těší švédské předsednictví - Klausova aktuální slova o unii a Lisabonu označilo za "vstřícná" a slíbilo, že s návrhem bude pracovat na nadcházejícím summitu EU.
Jak se zachová Slovensko?
"Smlouva, která by měla od příštího roku platit, nebude jiná, než o které hlasovala sněmovna a Senát," zdůraznil Füle. Hovoří se o tom, že irské požadavky a česká výjimka se budou ratifikovat v souvislosti s přístupovými smlouvami s Chorvatskem.
Slovenský premiér Robert Fico ale prohlásil, že jeho země bude výjimku pro Prahu blokovat, pokud mu nebude poskytnuta také. Česká republika s východním sousedem podle Füleho přímo o textu nejedná. Ministr ale doufá, že se Slovensko na summitu EU zachová tak, aby česká podmínka byla splněna a otevřela se cesta k ratifikaci lisabonské smlouvy v ČR.
Text polské a britské výjimky z Listiny základních práv EU
(text pokračuje pod boxem)
Protokol o uplatňování Listiny základních práv Evropské unie v Polsku a ve Spojeném království:
Článek 1
1. Listina nerozšiřuje možnost Soudního dvora Evropské unie ani jakéhokoliv soudu Polska či Spojeného království shledat, že právní a správní předpisy, zvyklosti nebo postupy Polska či Spojeného království nejsou v souladu se základními právy, svobodami nebo zásadami, které Listina potvrzuje.
2. Zejména, a aby se předešlo jakékoliv pochybnosti, nic v hlavě IV Listiny nezakládá soudně vymahatelná práva platná v Polsku či ve Spojeném království, pokud tato práva nejsou stanovena ve vnitrostátním právu Polska či Spojeného království.
Článek 2
Tam, kde ustanovení Listiny odkazuje na vnitrostátní právní předpisy a zvyklosti, vztahuje se toto ustanovení na Polsko či Spojené království pouze v tom rozsahu, v jakém jsou práva nebo zásady v dotyčném ustanovení obsažené uznávány v právních předpisech nebo zvyklostech Polska či Spojeného království.
Podpis by byl vlastizrada, hlásali příznivci Klause. Opůrci zase chtěli jeho demisi - čtěte ZDE
Fico nevyloučil, že Slovensko rovněž požádá o výjimku z lisabonské smlouvy - čtěte ZDE
Evropský summit se uskuteční 29. a 30. října. Jen dva dny před ním bude o souladu lisabonské smlouvy s českou ústavou rozhodovat Ústavní soud. Klaus svou podmínku vysvětluje obavami z možných majetkových nároků sudetských Němců. "Ten text (výjimky) bude opravdu obecný, já nepředpokládám, že by tam byla jakákoli specifická a konkrétní zmínka, která se objevuje jako ten argument, proč se o tomto doplňku, o této podmínce bavíme," dodal Füle.
Na summitu EU se podle Füleho nebude příliš hovořit o nové Evropské komisi. "Vůle většiny států sedmadvacítky je rozhodovat o EK až podle lisabonské smlouvy," uvedl ministr. "Klíč, kdy se téma na radu vrátí, drží Česká republika," podotkl. ČR je posledním státem EU, který ještě smlouvu neratifikoval. Klaus čeká i na rozhodnutí Ústavního soudu o jejím souladu s českou ústavou.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist