Jediným kandidátem ODS na post českého zástupce v Evropské komisi je někdejší ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, rozhodlo to grémium strany. V průběhu jeho večerního jednání řekl místopředseda ODS Ivan Langer.

Vondra byl ministrem v koaličním kabinetu ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, který padl letos na jaře v polovině českého předsednictví unie. O osobě komisaře musí rozhodnout česká vláda, její současný premiér Jan Fischer dnes uvedl, že tak učiní zřejmě do 20. října. Politické strany už také dopisem vyzval, aby mu navrhly své kandidáty.

Topolánek, který se nedávno vzdal poslaneckého mandátu, v posledních dnech svou možnou nominaci do nové evropské komise vedené José Barrosem důsledně odmítal. Jeho jméno se přesto v této souvislosti opakovaně vynořovalo v médiích i politických kuloárech.

Vondra se tak spolu se současným eurokomisařem Vladimírem Špidlou, kterého nominuje "jeho" ČSSD, stal favoritem do funkce. Třetí ze stran, která má své ministry v nynější Fischerově úřednické vládě, tedy zelení, prosazují neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Švejnara.

Premiérovi Fischerovi se dnes představil lidovecký kandidát Pavel Svoboda, komunisté prosazují jediného československého kosmonauta a europoslance Vladimíra Remka

ODS: Pecina musí odejít

Zároveň ODS žádá odchod ministra vnitra Martina Peciny. Při dnešním večerním jednání grémia ODS to novinářům řekl místopředseda strany a Pecinův předchůdce v ministerském křesle Ivan Langer. O vládě a jejím mandátu chce proto ODS jednat s lídry ostatních politických stran a také s premiérem Janem Fischerem už v pondělí. Občanským demokratům se nelíbí Pecinovo středeční rozhodnutí změnit portfolio svému náměstku z ODS Zdeňkovi Zajíčkovi, ten dnes na protest rezignoval.

Fischer původně nebyl na předsedou ODS Mirkem Topolánkem svolanou schůzku pozván, hovořit spolu měli jen lídři stran. Pozvání už odmítl předseda ČSSD Jiří Paroubek, jehož strana za Pecinou stojí. Langer dnes zdůraznil, že věří v to, že Paroubek na jednání nakonec přijde. ČSSD označila reakci ODS na Zajíčkův odchod z vnitra za hysterickou a neadekvátní.

Související