Premiér Jan Fischer odcházel z pátečního jednání Poslanecké sněmovny spokojený. Poslanci s úpravami přijali vládní balík úsporných opatření, který počítá se schodkem rozpočtu na příští rok ve výši 162,8 miliardy korun. Sněmovna tak splnila jeho podmínku, že plánovaný deficit státního rozpočtu v roce 2010 nepřekročí 170 miliard korun.

Fischer přitom k "solidnímu kompromisu", jak výsledný schodek sám nazval, výrazně přispěl. Stál totiž za neuvěřitelným obratem ČSSD, která nakonec souhlasila i se snížením mateřské (dříve nepředstavitelné) nebo se snížením podpor v nezaměstnanosti.

Sociální demokracie přitom ještě ve čtvrtek na obou opatřeních trvala. Obrat přišel podle zdroje HN z poslaneckého klubu ČSSD právě po velmi emotivním projevu předsedy vlády. Fischer pohrozil, že pokud poslanci nestlačí deficit rozpočtu ke 160 miliardám, měli by převzít odpovědnost za vládnutí země. Nepřímo si tak vynutil podporu obou největších stran - ODS a ČSSD.

Protikrizový balíček nakonec podpořili poslanci ODS, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a Strany zelených. Proti byli jen zástupci KSČM.

Premiér po hlasování ve sněmovně řekl, že bere schválení vládního úsporného balíčku jako vyjádření podpory sněmovny a podstatné části politického spektra. Jeho kabinet předloží na základě balíčku do 30. září návrh státního rozpočtu.

Fischer chce mít slovo i u prodlužování mandátu

Do jednání o rozšíření mandátu úřednické vlády se vedle zástupců politických stran aktivně vloží i zástupce kabinetu, dodal Fischer po jednání sněmovny.

Nově definovaný mandát, podle nějž by úřednická vláda mohla vládnout až do řádných voleb na jaře příštího roku, by měl podle Fischera být průsečíkem mezi požadavky parlamentních stran a představou jeho kabinetu.

Paroubek: Hlasování o důvěře není nutné

Předseda ČSSD Jiří Paroubek míní, že hlasování o důvěře vládě není nutné. Kabinet podle něj při pátečním rozhodnutí o Janotově balíčku získal masivní podporu sněmovny. Má prý širokou podporu politického spektra i veřejnosti. Jiná alternativa než úřednická vláda podle Paroubka navíc neexistuje, protože by její vyjednání trvalo měsíce.

ČSSD hodlá nyní podle svého šéfa jednat se stranami, které pomohly Fischerovu vládu ustavit, o rozšíření jejího programu. Co bude chtít ČSSD do programu vlády prosadit, zatím nechtěl Paroubek upřesnit. Uvedl ale, že vláda by například neměla rozhodovat o stamiliardové zakázce na likvidaci starých ekologických zátěží. 

Topolánek: Poslanci našli odvahu 

Podle předsedy ODS Mirka Topolánka může vláda hlasování o balíčku chápat jako mandát k sestavení a předložení rozpočtu. Neznamená to ale prý, že by měl kabinet Jana Fischera automaticky jistou podporu ze strany ODS. Vláda by podle něj měla poslancům představit plán svých exekutivních a legislativních kroků do voleb. Způsob, jakým případně požádá o důvěru, nechá Topolánek na ní.

Rozhodnutí sněmovny o balíčku Topolánek uvítal. Považuje ho za rozumný základ pro jednání o rozpočtu na příští rok. "Balíček se nám určitě nelíbí tak, abychom s ním byli stoprocentně spokojeni, ale ten kompromis, na který jsme přistoupili v Kramářově vile byl dodržen a já jsem rád, že poslanci našli odvahu hlasovat i o věcech, o kterých by normálně nehlasovali," řekl Topolánek.