Na začátku slovní přestřelky byla slova Jiřího Paroubka v listu Právo: "Vkládali jsme velké naděje v Baracka Obamu, který je zřejmě právem označován za 'socialistu', fandili jsme mu ještě před jeho nástupem do funkce a fandíme mu dnes ještě více. Víme, že jeho politika naráží na odpor konzervativců typu Mirka Topolánka, Alexandra Vondry, Karla Schwarzenberga, ale i Václava Havla, kteří touží po světě železných opon. Jejich koncept je ovšem konceptem minulosti".

Václav Havel si to nenechal líbit a na Paroubkova slova reagoval stručným prohlášením: "Lžete. Padesát let jsem naopak - v rámci svých skromných možností - přispíval k pádu železné opony. Na rozdíl od vás."

Na toto obvinění v pondělí předseda ČSSD reagoval otevřeným dopisem Václavu Havlovi. Trvá v něm na svém: "Mé stanovisko, kdy jsem Vás zařadil mezi Mirka Topolánka, Karla Schwarzenberga i Alexandra Vondru, kteří sází na kartu vojenské konfrontace, je zcela promyšlené a trvám na něm.“

K nařčení ze lži Paroubek uvedl: "Nezpochybňuji, že jste se zasazoval o pád železné opony rozdělující ji na ´kapitalistický´ Západ a ´komunistický´ Východ.“

Havel prý nechápe, oč dnes běží

V další části dopisu pak Paroubek Havla obvinil z toho, že odmítá mírovou spolupráci mezi velmocemi. "Jste jedním z vůdčích politiků, kteří se snaží zabránit nezbytné spolupráci USA-NATO-Rusko, která je základní bezpečnostní linií nového prezidenta Baracka Obamy a jeho týmu a je jednoznačně a vřele akceptována představiteli vyzrálých zemí EU, mimo jiné francouzským prezidentem Sarkozym, italským ministerským předsedou Berlusconim, německou kancléřkou Merkelovou a jako základní filozofie NATO též prosazována novým generálním tajemníkem NATO Rasmussenem."

Paroubek Havlovi vyčítá , že se "snaží torpédovat vybudování nové bezpečnostní architektury Evropy i světa a vrátit svět do období celosvětové konfrontace, která v období konzervativního prezidenta Bushe vedla k vyvolání dvou válečných konfliktů v Iráku a Afghánistánu a která vedla ke zcela zbytečnému nárůstu napětí mimo jiné s Ruskem“.

"Trvám na tom, že chcete Evropu a svět znovu rozdělovat a nejste schopen pochopit potřebu hledání nového celosvětového konsensu a dialogu, který je nezbytný při řešení palčivé situace v Iráku, Afghánistánu, Íránu, ale i Severní Koreji," napadá Paroubek Havla.

"Nepochopil jste, že Česká republika – a to i Vaší vynikající zásluhou – je skvěle zabezpečena, protože je součástí největšího ekonomického politického uskupení světa – Evropské unie a nejsilnějšího vojenského sdružení světa NATO," uzavřel Paroubek.