Vláda v pondělí schválila balíček úsporných opatření, který by měl příští rok snížit schodek státního rozpočtu na 155,3 miliardy korun. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Jan Fischer. Návrh nyní ve stavu legislativní nouze projedná Poslanecká sněmovna.
Ministr financí Eduard Janota však k tomu dodal, že přijetí úspor má i svoje negativní důsledky na českou ekonomiku. Pokud bude přijat balíček úsporných opatření na rok 2010, český HDP příští rok klesne o 0,3 procenta, uvedl na tiskové konferenci v průběhu jednání vlády Janota. Bez opatření ministerstvo financí očekávalo příští rok růst ekonomiky o 0,3 procenta. "Efekt balíčku je mínus 0,6 procenta k HDP," řekl ministr.
Projednání balíčku bude podle premiéra testem důvěry vlády. "Po jeho projednání se rozhodneme, zda pokračovat, či ne," uvedl premiér. Opatření navrhuje vláda přijmout na jeden rok, což umožní podle premiéra lepší východisko z hospodářské krize.
Balíček úsporných opatření od pátku, kdy Janota jednal s politickými stranami, vláda téměř nezměnila. Obsahuje například snížení rodičovské, stagnaci důchodů nebo zvyšování nepřímých daní.
Odbory mají k Janotovu návrhu rozpočtu výhrady, ale kompromis berou - čtěte ZDE
Schůzka u Janoty: ODS chce zrušit šrotovné, ČSSD přidat důchodcům 200 korun - čtěte ZDE
Mezi prosazovanými návrhy je například zvýšení obou sazeb daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod. Nyní jsou sazby DPH na 19 procentech a devíti procentech. Vláda doporučuje zvýšení stropu na sociální pojištění na 145.000 korun měsíčně. Ve státní sféře by například měly klesnout mzdy na jeden rok o čtyři procenta.
O snížení platů ústavních činitelů se ještě jedná
Vláda ještě bude pokračovat v jednání o snížení platů ústavních činitelů o 20 procent. Vzhledem k tomu, že se má týkat i soudců, ministři návrh ještě posuzují. Návrh by měly schválit odpoledne. Podle Fischera již "našli konsenzus".
Navrhovaný úsporný balíček podporují odbory i zaměstnavatelé. "Vidíme to jako kompromis, kde i na příjmové straně bylo vyhověno našim návrhům. I z naší strany je to příspěvek ke kompromisu a vytvoří to lepší podmínky do budoucna. Já osobně takový rozpočet podporuji," uvedl například šéf odborů Milan Štěch.
Úsporný rozpočet by znamenal deficit veřejných financí 5,2 procenta HDP.
Pokud opatření neprojdou, hrozí Janota rezignací
Janota minulý týden pohrozil, že pokud by se nepodařilo schodek veřejných financí snížit, zvážil by rezignaci na svůj post. "Deficit 230 miliard je pro mě nepřijatelný, nevím, jestli bych za něj mohl převzít odpovědnost. Bylo by to na hranici rizika, které bych na sebe už nechtěl brát," svěřil se novinářům.
Snížení rozpočtového schodku je také jednou z podmínek, kterou si premiér Fischer vymínil pro pokračování své vlády.
Podívejte se, kde vláda získá prostředky na snížení deficitu rozpočtu na 155,3 miliardy korun
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist