Lídři parlamentních politických stran se po debaklu záměru uspořádat na podzim předčasné volby shodují na nutnosti přijetí protikrizového rozpočtu pro rok 2010, na jeho podobě i způsobu schvalování ale jakákoli shoda neexistuje. Vyplynulo to z místy divoké večerní diskuse předsedů ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a Strany zelených v České televizi. V neděli by měla o rozpočtu začít jednat odborná mezistranická komise, uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek.
Poté, co sociální demokraté odmítli podpořit rozpuštění Poslanecké sněmovny, a fakticky tak padla možnost uspořádání předčasných voleb na počátku listopadu, oznámil premiér Jan Fischer, že politici by měli najít shodu na tom, kdo povede zemi dál. V případě, že by to měla být jeho vláda, dal si jako podmínku přijetí rozpočtu a protikrizových legislativních opatření, která by schodek udržela na úrovni 170 miliard korun. Vláda minulý týden schválila rozpočet s rekordním deficitem 230 miliard a ministr financí Eduard Janota má připraven balík opatření, která by schodek snížila.
Levice se chce zaměřit na příjmovou stránu rozpočtu, ostatní strany na výdaje
Představitelé levicových stran dali v diskusi jasně najevo, že navrhovanou podobu balíku odmítají přijmout jako celek. S Janotovými návrhy nesouhlasí, a naopak chtějí přijít s vlastními řešeními. Paroubek označil Janotovy návrhy za politicky ukotvené mezi ODS a novou stranou TOP 09. Levicové strany nesouhlasí s navrhovanými škrty na výdajové straně rozpočtu, a naopak chtějí posílit příjmovou stránku, tedy výběr daní.
Den, který otřásl politickou scénou: Volby budou na jaře - čtěte ZDE
Sněmovna se nerozpustila, poslanci neschválili program. Topolánek se vzdal mandátu - čtěte ZDE
Reakce politiků na nečekaný krok ČSSD: Kdo je teď s kým proti komu - čtěte ZDE
Paroubek v mnohdy vyhrocené debatě obvinil "pány z bývalé koalice", že neumějí věci řešit kompromisem. Předseda ODS Mirek Topolánek jej naopak obviňoval z toho, že sociální demokraté neumějí dodržet dohody.
Levice nesouhlasí s návrhy NERVu
Topolánek večer zopakoval názor své strany, že by balíček měl být schválen v celku a ve zkrácených termínech a vláda by s ním měla spojit žádost o důvěru. Podle Topolánka je totiž logické, že po neschválení balíčku legislativních opatření bude zřejmé, že se Fischerova vláda netěší důvěře. Řešení problému rozpočtu má podle něj být více odborné než politické.
Klaus si pozval Topolánka a Paroubka na Hrad - čtěte ZDE
Krok ČSSD otevírá cestu k Janotovým škrtům - čtěte ZDE
Reakce expertů na politický zvrat: Na svého zachránce čekají státní finance už 15 let - čtěte ZDE
Lidovecký předseda Cyril Svoboda navrhl jednání na neutrální půdě, kde by bylo dosaženo dohody o definitivní podobě balíčku, který by pak mohl být schválen jako celek. Naznačil možnost škrtů například na ministerstvu obrany. Takový nápad se líbil i předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi.
Předseda Strany zelených Ondřej Liška dal najevo, že pro rozpočet by bylo možné hlasovat, pokud bude vycházet z návrhů Národní ekonomické rady vlády. S nimi nesouhlasí levicové strany.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist