Listopadový termín voleb platil pouhé tři dny. Sociální demokraté v úterý náhle oznámili, že nepodpoří už domluvené rozpuštění sněmovny. Tvrdí, že se bojí, aby Ústavní soud i napodruhé předčasné volby nezrušil.

Strany tak mohou ukončit kampaně, do nichž vložily desítky milionů korun. Nejistý je další osud vlády, jejíž mandát měl být časově omezený. Původně měla skončit po říjnových volbách, které ale zrušil minulý týden Ústavní soud. Politici nyní začnou jednat o rozpočtu, s čímž už poslanci nepočítali.

Lídři ostatních stran, které rozhodnutí ČSSD zaskočilo, nicméně verzi z Lidového domu nevěří.

„Jiří Paroubek v pátek klečel tři hodiny na svých poslancích, aby odhlasovali změnu ústavy. Předpokládám tedy, že souboj s vlastními poslanci o rozpuštění sněmovny prohrál, to bude ten hlavní důvod,“ reagoval Mirek Topolánek. Narážel na to, že mezi poslanci ČSSD je řada těch, kteří neměli v předčasných volbách šanci obhájit mandáty. Topolánek se také v úterý, údajně kvůli pokračujícím nejasnostem ohledně konání voleb, vzdal poslaneckého mandátu.

Každopádně poté, co padlo už druhé datum předčasných voleb, se zdá, že Češi půjdou k urnám až v květnu, tedy v řádném termínu.

Další předčasné volby? Nejdříve v lednu

Změnit by to mohla jedině další dohoda lídrů stran – za předpokladu, že by platila. K předčasným volbám by se totiž dalo dojít ještě tak, že by sněmovna třikrát nevyslovila důvěru vládě nebo by se třeba tři měsíce nesešla. Pokud by k tomu došlo, volby by mohly proběhnout nejdříve v lednu, tedy pouhé čtyři měsíce před řádným termínem.

Po úterním zvratu ovšem zůstává nejasné i to, jaká vláda zemi k řádným volbám dovede. Sociální demokraté spoléhají, že to bude úřednický kabinet Jana Fischera. Ten si ale začal klást požadavky.

„Za nutnou podmínku pro takový krok považuji dohodu o přijetí nutných úsporných opatření, a to tak, aby rozpočet na příští rok respektoval závazek současné vlády a deficit nepřekročil 170 miliard korun,“ prohlásil předseda vlády. Dodal, že od politiků chce, aby mu obnovili mandát, neboť původně měl jeho tým vládnout jen do října.

Bitva o rozpočet

A to může být problém. Sociální demokraté totiž s úspornými opatřeními z dílny ministra financí Eduarda Janoty nesouhlasí. A to i přesto, že v úterý proklamovali ochotu jednat s Fischerovým kabinetem, mimo jiné právě o tom, jak přestát ekonomickou krizi a jak snížit rostoucí státní dluh. Nadále ale prosazují třeba třinácté důchody, které by deficit ještě prohloubily.

Podpora ČSSD rozpočtu je přitom nutná. Sama ODS, jež chce vládě pomoct, na to nemá dost hlasů. Občanští demokraté nicméně premiéra Fischera vyzvali, aby se zákonem o státním rozpočtu spojil důvěru ve svou vládu. Už dříve uvedli, že schodek kolem 170 miliard, jak jej navrhuje ministr financí Janota, jsou za určitých okolností připraveni podpořit.

Do hry se poté vložil i prezident. Pozval si na Hrad předsedy dvou největších stran, aby se s nimi poradil, jak z politické krize ven. Jiří Paroubek slíbil Václavu Klausovi, že se u něj dnes objeví. Ne tak ale Mirek Topolánek. Ten Klausovi vzkázal, že nemá čas – má už prý domluvený program na brněnském veletrhu. Potkají se spolu proto ve čtvrtek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist