Státní volební komise (SVK) kvůli rozhodnutí Ústavního soudu ukončila přípravy na předčasné volby do sněmovny, které se měly uskutečnit v říjnu. Současně volebním orgánům uložila vyčíslit náklady. Novinářům to po čtvrtečním jednání komise oznámil její předseda, ministr vnitra Martin Pecina. Náklady na zmařené volby by podle něj nemusely přesáhnout 100 milionů korun, pokud se podaří některé úkony využít i pro nové volby.

"Proces (přípravy voleb) jsme ukončili, ukončili jsme ho definitivně a budeme očekávat zahájení procesu nového v případě, že dojde k přijetí nového ústavního zákona a novely zákona volebního," dodal ministr.

Volební orgány mají podle komise pro příští volby využít všechny použitelné materiály a úkony, které se netýkaly zrušených voleb. Ministr jako příklad uvedl vytištěné volební zákony pro okrskové volební komise, které by mohly být pouze doplněny vložením jednoho listu s novelizovanými ustanoveními o zkrácení volebních lhůt.

Ministerstvu financí uložila SVK zpracovat metodiku na vyčíslení vynaložených nákladů. Ministerstvo má také zajistit peníze jak na jejich úhradu, tak na financování předpokládaných voleb.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist