V úterý začala zřejmě poslední schůze Poslanecké sněmovny před předčasnými volbami. První věc, kterou po schválení programu dostali poslanci na stůl, byla změna ústavy. Přítomní zákonodárci odhlasovali vrácení senátního návrhu do druhého čtení tak, aby do něj mohli zapracovat příslušné legislativní změny umožňující samorozpuštění sněmovny.
Za řečnickým pultem se v rozpravě k tomuto sněmovnímu tisku vystřídalo několik poslanců včetně předsedů politických stran. Diskutující se často pouštěli do slovních výpadů vůči ostatním řečníkům i Ústavnímu soudu. Místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová je musela opakovaně napomínat, aby se vrátili k debatě o projednávaném návrhu.
Jak probíhalo jednání minutu po minutě - čtěte zde
Jako druhý bod byl zařazen návrh na změnu zákona o volbách. Do 18:15 byla vyhlášena přestávka, aby Ústavně právní výbor stihl mezi prvním a druhým čtením projednat novelu volebního zákona, kterou chtějí zákonodárci zkrátit jednotlivé termíny, aby se předčasné volby mohly konat co nejdříve. Obě normy by sněmovna měla definitivně schvalovat po uplynutí zákonné lhůty 48 hodin, tedy ve čtvrtek.
Paroubek ostře napadl Ústavní soud
Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka nastal čas otevřít odbornou a politickou diskusi o budoucím ústavním postavení Ústavního soudu a roli, kterou má plnit. Soud svým rozhodnutím, kterým pozastavil provedení předčasných sněmovních voleb, zcela vybočuje z rámce ústavního pořádku a porušuje ústavu, prohlásil Paroubek ve sněmovně. Jde o "ústavní exces", uvedl.
Sněmovna se v dalších dnech bude zabývat také návrhem na vydání "povodňových" dluhopisů, nejspíš dojde i na prezidentem vetovaný zákon o podpoře hospodářského růstu. Ten zavádí mimo jiné šrotovné nebo vyšší podpory v nezaměstnanosti.
Sněmovní organizační výbor poslancům naplánoval na zářijové setkání něco málo přes třicet bodů, na schválení přitom stále čeká na 140 zákonů. V programu se ale nepochybně objeví i body, které organizační výbor nenavrhnul. Třeba poslanec ODS Walter Bartoš chce nechat zařadit hlasování o ročním odkladu státních maturit. "Určitě se najde dost poslanců, aby se to dostalo na program i to bylo schváleno," říká.
I když ale poslanci nakonec na program schůze zařadí i některé body, které jim organizační výbor nedoporučil, více než sto zákonů zůstane bez projednání. Spolu s nimi desítky výročních zpráv a smluv.
V Německu skončilo šrotovné: Škoda se připravuje na útlum výroby a bude propouštět - čtěte ZDE
Příprava voleb pokračuje: Komise vylosovala kandidátní čísla stran - čtěte ZDE
Soud zakázal kraji proplácet poplatky ve většině lékáren - čtěte ZDE
Při zahájení zářijové schůze sněmovny složili tři noví poslanci slib. Jitka Vojtilová a Petr Hájek nahradili dva nově zvolené členy Evropského parlamentu. Třetí náhradník, rovněž sociální demokrat Zdeněk Besta vystřídal Petra Rafaje, který byl jmenován šéfem Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Trojice bude pracovat jen krátce do předčasných voleb.
Osud šrotovného v dolní komoře Parlamentu je nejistý. Původně se na podpoře tohoto zákona, který pochází z dílny ČSSD, dohodli socialisté s ODS a společně ho protlačili sněmovnou už v červnu. Do sněmovny ho vrátil prezident Václav Klaus. Jenže řadě občanských demokratů, třeba místopředsedovi strany Petru Nečasovi, se šrotovné nezamlouvá, stejně je na tom exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Zdráhají se mu proto nyní dát opět zelenou. Tvrdí, že původní dohoda s ČSSD platila jen pro první hlasování, ne pro prezidentské veto.
Úterní plán poslanců
Ústavní zákon
Pravděpodobně nejsledovanější bod programu. Poslanci se pokusí změnit ústavu tak, aby se sněmovna mohla sama rozpustit.
Šrotovné
Prezident sněmovně vrátil zákon, který má řešit dopady hospodářské krize. Součástí balíku je také šrotovné, které prosazuje hlavně ČSSD. Občanským demokratům se zatím do podpory tohoto bodu moc nechce.
Poplatky
Sociální demokraté se několikrát pokoušeli zrušit poplatky u lékařů. Senát jim vrátil obě novely - jak tu, která rušila všechny poplatky, tak tu, které stornovala jen část z nich. ČSSD bude potřebovat 101 hlasů k prosazení normy.
Spoření na studium
Senát vrátil sněmovně novelu zákona o stavebním spoření, která by dovolovala, aby studenti mohli úspory ze stavebního spoření použít na financování studia.
Střet zájmů
Poslanci se budou znovu zabývat novelou zákona o střetu zájmů. Ta upravuje často kritizovaný detail: ředitelé škol už nebudou muset podobně jako politici odevzdávat majetková přiznání.
Státní maturity
Walter Bartoš sepsal návrh zákona, jímž by se odložil start státních maturit o další rok, tedy na rok 2011.
Mýtné
Senát poslancům vrátil také novelu silničního zákona, která zavádí mýtné i pro nákladní vozy do 3,5 tuny.
On-line reportáž
Paroubek ustoupil. Sněmovna v úterý otevře debatu o trvalé změně ústavy
Byl to nedemokratický převrat? Jičínský přirovnal jednání Ústavního soudu k pokusu o nedemokratický převrat.
Jde pouze o politickou krizi, tvrdí Svoboda. Šéf lidovců Cyril Svoboda tvrdil, že nejde o ústavní krizi ale o krizi politickou. "Pád vlády je příčinnou stavu, ve kterém se nacházíme," řekl Svoboda. Šéf KDU-ČSL řekl, že se jeho strana snažila senátní návrh o změnách Ústavy prosadit už dříve. Svoboda si váží ÚS, a ten není podle něho viník této situace. "Sněmovna se může rozpustit ústavní většinou a prezident ji může rozpustit,", řekl Svoboda.
O odkladu státních maturit se rozhodne ve středu. Poslanci by měli ve středu odpoledne rozhodnout o odkladu státních maturit. Pokud zákonodárci zvednou ruku pro novelu školského zákona, odloží se státní maturity o rok. O novele by se mělo rozhodovat již v prvním čtení.
Také KSČM kritizoval rozhodnutí Ústavního soudu. Komunista Vojtěch Filip řekl, že Ústavní soud se rozhodl zablokovat volby na základě neúplných dokladů. "Nebyl tedy zjištěn srávný stav věci," řekl k rozhodnutí ÚS Filip.
Poslanci se chystají k prvnímu hlasování. Postupně se u mikrofonu vystřídali ještě poslanci ČSSD Zdeněk Jičínský, Stanislav Křeček a Vítězslav Jandák. Poslanci se připravují hlasovat o návrhu zelených přerušit jednání o změnách Ústavy, do doby než vynese verdikt a odůvodnění Ústavní soud.
Sněmovna chvátá. Poslanci si odhlasovali zkrácení lhůty pro projednání návrhu novely volebního zákona na jednu hodinu mezi prvním a druhým čtením. Tím mají poslanci první čtení za sebou. Poslanci si dávají přestávku do 18:15.
Marek Benda z ODS navrhl zkrácení doby mezi tím, kdy prezident vyhlasí volby a volbami samými. Ty by se konaly do 50 dní.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist