Mostecký soud v pátek odsoudil Romy Viléma Mateje a Miroslava Sinu každého k 400 hodin veřejně prospěšných prací. Oba loni 4. října napadli a nadávali členům takzvaných ochranných sborů Dělnické strany (DS), kteří demonstrativně procházeli problémovým litvínovským sídlištěm Janov. Matej podle soudu použil rasistické výroky. Oba se v pátek u soudu přiznali a za výroky se omluvili. Prý byli ovlivněni emocemi. Rozsudek je pravomocný, odsouzení i státní zástupkyně se vzdali práva na odvolání.

Matej a Sinu patřili do skupiny několika desítek Romů, kteří se loni v říjnu v Janově postavili 12 členům Dělnické strany. Ti se sem vypravili kvůli údajným stížnostem místních obyvatel. V jejich čele šla Lucie Šlégrová, kterou obžalovaní slovně napadli. Matej ji rasisticky urážel a vyhrožoval jí, že z ní udělá prostitutku. Sinu jí opakovaně řekl, že ji rozseká. Incident zaznamenaly i televizní kamery. Šlégrová poté podala trestní oznámení.
Soudkyně v odůvodnění rozsudku řekla, že se přiklonila k názoru soudního znalce, který připustil, že výroky Mateje mohly za určitých okolností vyvolávat nenávist k českému národu. Trest označila za přiměřený a upozornila, že pokud ho odsouzení osobně nevykonají, hrozí jim za každé dvě neodpracované hodiny den vězení.

Šlégrová žádala odškodnění 15.000 korun

Advokát Mateje Vojtěch Krejčíř po rozsudku novinářům řekl, že se neodvolali, protože jeho klient výroky pronesl. Matej je prý připraven si vše odpracovat. Krejčíř dodal, že celý incident vyprovokovali členové Dělnické strany.

Šlégrová naopak trest považuje za nepřiměřený. Dodala, že je nízký v porovnání s tím, kdy soudy jiné lidi posílají do vězení za držení transparentů. Po mužích, kteří jí napadli, chtěla odškodnění 15.000 korun, soud ji ale odkázal na občanský spor.

V reakci na incident s Romy vedení Dělnické strany svolalo do Litvínova shromáždění i 18. října a 17. listopadu. Následné pochody radikálů do sídliště Janov si po střetech s policisty vyžádaly zraněné na obou stranách.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist