Podle šéfa kriminální policie Jana Nogy to zapříčinil nárůst příznivců extremistických hnutí a prohlubující se hospodářská krize. Statistiky ale mohlo částečně ovlivnit i to, že policisté teď akce extremistů pozorněji monitorují.

Za prvních šest měsíců řešili policisté 99 případů trestného činu podpora a propagace směřujících k potlačení práv a svobod člověka, což je o 24 více než ve srovnatelném loňském období. Podle policejních statistik se tohoto činu v šesti případech dopustili nezletilí.

Sedmkrát policie zjistila případ podněcování k národnostní a rasové nenávisti, šestnáctkrát hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení.

Policisté zaznamenali i vyšší počet akcí pořádaných extremisty. Noga podotkl, že u části společnosti sílí sympatie k extrémnímu řešení problémů spojených zejména s otázkou menšin. V této souvislosti dnes připomněl úspěch krajně pravicové Dělnické strany při červnových volbách do Evropského parlamentu. Ta získala 1,07 procent hlasů, a tím i nárok na státní příspěvek na volební náklady.

"Nelze opomenout, že události, k nimž došlo například loni v litvínovském Janově či ve Vítkově, vstoupily do povědomí široké veřejnosti a jejich přijetí veřejností nebylo vždy jednoznačně odsuzující," doplnil.

Současný ministr vnitra Martin Pecina označuje boj s extremismem za jednu ze svých hlavních priorit. V problematických lokalitách plánuje posílit počet policistů, společně s ministerstvem práce a sociálních věcí chce také spustit program, který má v rizikových lokalitách podporovat zaměstnanost. Hodlá se také znovu pokusit o rozpuštění Dělnické strany, které se u Nejvyššího správního soudu neúspěšně snažil prosadit už Pecinův předchůdce Ivan Langer (ODS).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist